Majlathova Chata

Majláthova Chata (Majláthka), to schronisko usytuowane nad brzegiem Popradzkiego Stawu (Popradské pleso), w przepięknej Dolinie Mięguszowieckiej, w słowackich Tatrach Wysokich. Miejsce pełni funkcję istotnego węzła komunikacyjnego. Krzyżują się tu szlaki: ze Szczyrbskiego Jeziora, Magistrala Tatrzańska i szlak na Rysy. Okolica jest również wymarzonym miejscem dla miłośników narciarstwa - w odległości 5 km znajduje się wyciąg narciarski.

Historia

Pierwszy budynek stanął nad brzegiem Popradzkiego Stawu w 1879 roku. Schronisko wzniesione przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie nosiło nazwę Majláthova chata, na cześć pomysłodawcy budowy, działacza turystycznego Béli Majlátha. Nieszczęściem schronisko wielokrotnie ulegało zniszczeniom, trzy razy spłonęło i raz zostało wyburzone, jednak za każdym razem było odbudowywane. Ostatnie z nich, drewniane, przetrwało do 1964 roku – ostatecznie zostało strawione przez pożar.

Z inicjatywy Pavla Lazara, miłośnika Tatr Wysokich, w 2006 r. zaczęto prace zmierzające do odbudowy spalonego schroniska. Podczas projektowania obiektu, wzorowano się na wyglądzie jego poprzednika z 1897 roku, wykorzystując do tego stare fotografie i dokumenty. Schronisko stoi w swojej pierwotnej lokalizacji i łączy elementy historyczne z nowoczesnością. Budynek został oddany do użytku końcem 2010 r. Następnie w 2014 r. budynek został powiększony. Chatarami są Katarína i Milan Blaško.


Noclegi

Schronisko oferuje zakwaterowanie w pokojach 2- i 4- osobowych o podwyższonym standardzie oraz w pokoju turystycznym. Pokój dla dwóch osób kosztuje 50 € / noc, dla czterech osób 100 € / noc. W wymienionych pokojach, do dyspozycji gości jest telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, łazienka z prysznicem oraz bezpłatny zestaw kosmetyków. Z okien roztacza się malowniczy widok na Tatry i Popradzki Staw. W pokoju turystycznym koszt noclegu to 25 € / noc. Obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości 1 € / os. I dodatkowa opłata za pobyt z psem. Na terenie schroniska działa restauracja serwująca zarówno tradycyjne słowackie potrawy jak i dania kuchni międzynarodowej. Koszt śniadania wynosi 6 €. Na kolacje zakwaterowani goście otrzymają 30% zniżki. Natomiast dla grup, co najmniej 10- osobowych, cena kolacji to 10 € / os.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do Majláthki można dostać się szlakiem niebieskim spod stacji elektriczki Popradské Pleso (ok. 1 h) lub czerwonym (ok. 1 h 15 min) z miejscowości Štrbské Pleso. Celem wędrówki mogą być np. Rysy, Przełęcz pod Osterwą, Koprowy Wierch lub Symboliczny Cmentarz położony nieopodal Popradzkiego Stawu.


Kontakt

Adres:
Popradské Pleso,
059 85 Štrbské Pleso, Slovensko
Telefon: +421 917 655 446
E-mail: [email protected]