Majlathova Chata

Majláthova Chata (znana też jako Majláthka) to schronisko usytuowane nad brzegiem Popradzkiego Stawu w przepięknej Dolinie Mięguszowieckiej w słowackich Tatrach Wysokich. Miejsce pełni funkcję istotnego węzła komunikacyjnego. Krzyżują się tu szlaki ze Szczyrbskiego Jeziora oraz Magistrala Tatrzańska. Okolica jest również świentym miejscem dla miłośników narciarstwa - w odległości 5 km znajduje się wyciąg narciarski.

Historia

Pierwszy budynek stanął nad brzegiem Popradzkiego Stawu w 1879 roku. Schronisko wzniesione przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie nosiło nazwę Majláthova Chata, na cześć pomysłodawcy budowy i działacza turystycznego Béli Majlátha. Nieszczęściem schronisko wielokrotnie ulegało zniszczeniom - trzy razy spłonęło i raz zostało wyburzone, jednak za każdym razem było odbudowywane. Ostatnie z nich, drewniane, przetrwało do 1964 roku. Ostatecznie zostało strawione przez pożar.

Z inicjatywy Pavla Lazara, miłośnika Tatr Wysokich, w 2006 r. zaczęto prace zmierzające do odbudowy spalonego schroniska. Podczas projektowania obiektu wzorowano się na wyglądzie jego poprzednika z 1897 r., wykorzystując do tego stare fotografie i dokumenty. Schronisko stoi w swojej pierwotnej lokalizacji i łączy elementy historyczne z nowoczesnością. Budynek został oddany do użytku końcem 2010 r. Następnie w 2014 r. budynek został powiększony.


Noclegi

Schronisko oferuje 18 miejsc noclegowych. Dostępne są pokoje 2-, 3-, 4-  i 5-osobowe. W zależności od sezonu pokój dla dwóch osób kosztuje w przedziale 49-160 € za noc, dla trzech osób 69-180 € za noc, dla czterech 79-200€ za noc, a dla pięciu osób nawet 129-215 € za noc. W wielu pokojach, do dyspozycji gości jest telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, łazienka z prysznicem. Z okien roztacza się malowniczy widok na Tatry i Popradzki Staw. Obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości 2 € za osobę. Na terenie schroniska działa restauracja serwująca zarówno tradycyjne słowackie potrawy jak i dania kuchni międzynarodowej. Zainteresowani mogą zaówić przejazd do obiektu minibusem hotelowym. Nie ma możliwości wjazdu swoim samochodem.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do Majláthki można dostać się szlakiem niebieskim spod stacji elektriczki Popradské Pleso (ok. 1 h) lub czerwonym (ok. 1 h 15 min) z Szczyrbskiego Jeziora. Celem wędrówki mogą być np. Rysy, Przełęcz pod Osterwą, Koprowy Wierch lub Symboliczny Cmentarz położony nieopodal Popradzkiego Stawu.


Kontakt

Adres:
Majlathova Chata
Popradské Pleso,
059 85 Vysoké Tatry

Telefon: +421 917 655 446
E-mail: [email protected]
Strona: https://www.majlathovachata.sk/