Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko na Hali Kondratowej zlokalizowane jest na skraju Polany Kondratowej w Tatrach Zachodnich, pod południową ścianą Giewontu. Jest najmniejszym schroniskiem tatrzańskim. Towarzyszy mu otoczenie z niezwykłą panoramą (od Giewontu, przez Kopę i Suchy Wierch Kondracki, aż po Kasprowy Wierch). Turyści mogą spotkać się tu z dzikimi elementami natury: kozicami tatrzańskimi, lisami, jeleniami, a w okresie letnio-jesiennym nawet z niedźwiedziami.


Historia

Już na początku XIX w. Hala Kondratowa odwiedzana była przez turystów, którzy jako miejsca odpoczynku używali szałasów pasterskich. Jeszcze przed 1910 r. wzniesiono tu schron narciarski, który został zniszczony przez lawinę i w 1913 r. ponownie odbudowany. W 1933 r. na hali stanęło „dzikie” schronisko, zasponsorowane przez bogatych górali z Murzasichla. Spłonęło ono jednak podczas okupacji, a resztki budowli zostały zdemontowane przy budowie kolejnego schroniska. Obecny budynek wg projektu Bogdana Laszczki został wzniesiony przez PTTK w latach 1946-1948. Dwa lata później powiększono go, dobudowując dodatkowe skrzydło.

W 1953 r. doszło do niecodziennego wydarzenia – z grani Długiego Giewontu oberwała się turniczka, powodując lawinę kamienną. W ścianę budynku schroniska wbił się 30-tonowy głaz, nieopodal zatrzymał się większy, 70-tonowy. Kilka innych kamieni stanęło w kilkumetrowej odległości od schroniska, zachowując swoje miejsce do dzisiaj. Problem schodzenia lawin kamiennych rozwiązano poprzez odstrzał turniczek, przeprowadzony przez ekipę górników.

23 sierpnia 2009 r. odbyła się uroczystość nadania budynkowi imienia Władysława Krygowskiego. Od tego czasu wnętrze zdobią tablice z cytatami z tego znawcy polskich Karpat oraz wykonana w drewnie jego podobizna. Kierowaniem schroniska w latach 1947–80 zajmował się Stanisław Skupień, narciarz i olimpijczyk. Od 2003 r. jego obowiązki przejął syn – Andrzej Skupień, po którego śmierci schroniskiem zarządza jego siostrzenica.


Noclegi

Schronisko dysponuje 20 miejscami noclegowymi, w dwóch pokojach 6-osobowych oraz jednym 8-osobowym. Dla turystów dostępne są wszystkie sanitaria. Rezerwacji noclegu należy dokonywać osobiście, telefonicznie lub elektronicznie poprzez stronę: www.schroniska.pttk.pl/kondratowa/pl. Cena doby noclegowej wynosi 40 zł od osoby. W cenie noclegu poduszka i dwa koce. Schronisko oferuje możliwość noclegu zastępczego w cenie 30 zł, należy jednak pamiętać o zabraniu śpiwora i karimaty. Opłata klimatyczna, za każdą rozpoczętą dobę, wynosi 2 zł. Do dyspozycji turystów jest bufet, jadalnia i świetlica, można również pożyczyć gry planszowe, ekran do rzutnika, uniwersalną ładowarkę do telefonów i aparatów oraz literaturę górską. W schronisku przez całą dobę wydawany jest bezpłatny wrzątek. Można także skorzystać z suszarni elektrycznej i bębnowej, a zimą z suszarki do butów. Na tarasie z widokiem na polanę oraz ławkach ulokowanych przy schronisku, zarówno zimą, jak i latem, turyści mogą rozkoszować się atmosferą górską, uzupełniając siły ciepłym napojem czy posiłkiem. Schronisko honoruje zniżki PTTK.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Na Halę Kondratową można w ok. 1 h dotrzeć niebieskim szlakiem z Kuźnic. Schronisko jest doskonałą bazą wypadową na Giewont przez Kondracką Przełęcz (szlakiem niebieskim). Innym wariantem dalszej podróży jest wędrówka na Czerwone Wierchy lub Kasprowy.

 

Kontakt

Adres:

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej
Skrytka pocztowa 297
34-500 Zakopane

Telefon: + 48 18 20 19 114
E-mail: [email protected]
Strona: http://halakondratowa.pl