Schronisko na Hali Ornak

Schronisko na Hali Ornak znajduje się na niewielkiej Polanie Ornaczańskiej, w górnej części Doliny Kościeliskiej. Budynek utrzymany w stylu nowozakopiańskim pięknie współgra z otoczeniem. Z jego okien roztacza się widok na Kominiarski Wierch, Bystrą i Błyszcz. Kompleks leśny otaczający schronisko jest obszarem ochrony ścisłej. Jesienią odbywa się tutaj rykowisko jeleni, można też spotkać się z blisko podchodzącymi do schroniska lisami, a nawet z niedźwiedziem.

Historia

Schronisko na Hali Ornak jest piątym obiektem turystycznym, który znalazł się w Dolinie Kościeliskiej. Pierwsza altana wybudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1875 r. powstała przy Lodowym Źródle, nieopodal polany Stare Kościeliska. Kolejna została wzniesiona w 1892 r. na Polanie Smytniej. Trzeci budynek w 1896 r. postawiono nad Smreczyńskim Stawem. Żadna z tych budowli nie przetrwała próby czasu. Również kolejna budowla na Hali Pyszniańskiej, będąca pierwszym schroniskiem turystycznym w obszarze Doliny Kościeliskiej, przetrwała jedynie do roku 1945, kiedy to uległa zniszczeniu w czasie walk partyzanckich.

Schronisko na Hali Ornak, które obecnie służy turystom, powstało w latach 1948-1949 na Małej Polanie Ornaczańskiej i stanowi własność PTTK. Projekt budynku wykonała Anna Górska. Konstrukcja w dużej mierze wykonana z drewnianych bali. Spadzisty dach dodaje jej specyficznego, górskiego uroku. Uroczystość otwarcia miała miejsce 8 sierpnia 1948 r. Od 1973 r. schronisko nosi imię prof. Walerego Goetla.


Noclegi

Schronisko dysponuje 48 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4, 6 i 8-osobowych w cenach od 35-50 zł za nocleg. Rezerwacji należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem czasowym. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, PZA, Alpenverein, HDK, NFI i posiadaczy KDR. Niektóre pokoje wyposażone są w umywalkę. Wszelkie sanitaria są dostępne dla turystów na piętrze hotelowym i w podziemiach budynku. Na parterze znajduje się drewniana, stylowa sala jadalna wraz z bufetem, recepcją oraz kuchnia wydająca posiłki. Do dyspozycji turystów są również sala wypoczynkowa z biblioteczką, kuchnia turystyczna oraz suszarnia odzieży. Wrzątek wydawany jest bezpłatnie. Jako specjalność schroniska gospodarze polecają szarlotkę, przygotowywaną według tradycyjnej receptury. W schronisku organizowane są imprezy okolicznościowe: sportowe, charytatywne oraz kulturalno-naukowe, m. in. zawody w skialpinizmie, a także wieczory z poezją górską, imprezy integracyjne i wystawy.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do budynku można dotrzeć z Kirów w ok. 1 h 30 min lub dojechać dorożką, a w zimie saniami, do pobliskiej Polany Pisanej. Nieopodal znajduje się urokliwy Staw Smreczyński, z którego roztaczają się widoki na Smreczyński Wierch, Kamienistą, Błyszcz, Bystrą i zbocza Starorobociańskiego Wierchu.

Schronisko stanowi dobrą bazę wypadową w Tatry Zachodnie, w szczególności na grań Czerwonych Wierchów, Ornak, Starorobociański Wierch, Bystrą, Jarząbczy Wierch i Wołowiec. Turyści nastawieni na nieco bardziej spacerowe trasy, mogą wybrać się do Doliny Chochołowskiej oraz do jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej (konieczność posiadania latarki). Zimą w rejonie Ornaku istnieje możliwość pokonania kilku pięknych tras skitourowych.

 

Kontakt

Adres

Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak
Dolina Kościeliska
Skrytka pocztowa 11
34-500 Zakopane 7

Telefon: +48 18 20 705 20
Tel. kom.: +48 695 530 813
E-mail: [email protected]
Strona: http://schronisko-ornak.pl