Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko położone jest nad jednym z najpiękniejszych jezior górskich w Polsce, którym niewątpliwe jest Morskie Oko w dolinie Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich. Z okien werandy podziwiać można widok nie tylko na jezioro, ale także malowniczo górujące nad nim Rysy, masyw Mięguszowieckich Szczytów oraz wyróżniającą się sylwetkę Mnicha.

Historia

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem oferuje noclegi w dwóch osobnych budynkach. Pierwszy z nich został wzniesiony przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1874 r. Po rozbudowie mógł pomieścić 50 osób. Cieszył się znaczną popularnością do momentu, gdy doszczętnie spłonął w 1898 r. Prace remontowe rozpoczęto ponownie w 1907 r., a po roku schronisko oddano do użytku. Budynek ten funkcjonuje do dziś jako Nowe Schronisko. W okresie budowy w celu nocowania turystów wykorzystywano wozownię, stanowiącą dzisiejsze Stare Schronisko.

Podczas II wojny światowej budynek wykorzystywany był przez niemiecki oddział straży granicznej. W latach 1945-1980 schronisko prowadzone było przez Wandę i Czesława Łapińskich. Od tej pory historia budynku nieodłącznie związana jest z tym nazwiskiem – dziś kierowaniem schroniska zajmuje się Maria Łapińska, wraz z synem i córką. Od 1976 r., kiedy schronisko nad Morskim Okiem uznano za zabytek, budynek jest chroniony prawnie.


Noclegi

Schronisko, zarówno w starej, jak i nowej części dysponuje pełnym węzłem sanitarnym, dostępnym przez całą dobę. W Nowym Schronisku znajduje się 36 miejsc noclegowych w pokojach 3-6 osobowych. W zależności od pory roku, cena noclegu wynosi od 120 zł w sezonie wysokim (lipiec-wrzesień) oraz 100 zł od osoby w sezonie niskim. Do tego należy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 2 zł za dobę. Wrzątek dostępny jest przez cały czas. Turyści mogą korzystać ze wspólnej łazienki i suszarki do butów i odzieży. Znajduje się tu również przechowalnia bagażu i tablica informacyjna TOPR z prognozą pogody i aktualnymi warunkami w górach. Do dyspozycji turystów pozostaje bufet (czynny w godzinach 7:00-21:00) oraz sklepik, w którym istnieje możliwość zakupu słodyczy, podstawowego wyposażenia turystycznego, pamiątek i literatury górskiej. Turyści mogą skorzystać również z wypożyczalni sprzętu zimowego i lawinowego. Cisza nocna trwa od 22:00 do 6:00.

Stare Schronisko, czyli popularna Wozownia, dysponuje 43 miejscami noclegowymi, w trzech wieloosobowych salach (należy mieć ze sobą śpiwór). Cena noclegu 70 zł (plus opłata klimatyczna). Można tu skorzystać z kuchni turystycznej, w której wrzątek dostępny jest przez całą dobę. Recepcja znajduje się w Nowym Schronisku.

Rezerwacji należy dokonywać telefonicznie z dużym wyprzedzeniem. Płatność możliwa tylko gotówką, ale można skorzystać z bankomatu na terenie schroniska. Wymagane jest wcześniejsze wpłacenie zaliczki, która w przypadku rezygnacji (do dwóch tygodni przed terminem) jest zwracana. Schronisko honoruje zniżki: PTTK, Alpenverein, HDK (ważna legitymacja) i Karta Dużej Rodziny.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Większość osób zmierzających do schroniska korzysta z drogi prowadzącej od Palenicy Białczańskiej. Znajduje się tam ostatni parking przed Morskim Okiem, odległy od niego o 8,6 km. Asfaltowa droga jest przystępna nawet dla początkujących turystów. Po minięciu wejścia na teren TPN można skorzystać z pojazdów konnych lub zimą z sań, dowożących turystów niemal pod samo schronisko.

Schronisko nad Morskim Okiem jest doskonałą bazą wypadową m. in. na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem czy na Szpiglasowy Wierch. Można stąd udać się również nad Czarny Staw lub obejść Morskie Oko dookoła.

Kontakt

Adres:

Schronisko Morskie Oko w Tatrach
Skrytka pocztowa 201
34-500 Zakopane

Telefon: +48 18 20 77 609
Tel. kom.: +48 602 260 757

E-mail: [email protected]
Strona: https://schroniskomorskieoko.pl