Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich położone jest w samym sercu Tatr Wysokich, nad północnym brzegiem Przedniego Stawu. To najwyżej ulokowane polskie schronisko turystyczne. Malownicze widoki, sąsiedztwo jeziora oraz charakter wysokogórski tego miejsca, tworzą jedyną w swoim rodzaju, prawdziwie niekomercyjną atmosferę.

Historia

Obecnie funkcjonujące schronisko jest piątym umiejscowionym w Dolinie Pięciu Stawów, pierwszym położonym nad Przednim Stawem. W 1876 r. z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego, na dawnych terenach pasterskich powstało pierwsze pięciostawiańskie schronisko – niewielki budynek z granitowych bloków. W związku z ogromnymi kosztami wciąż prowadzonych remontów, w 1896 r. w tym samym miejscu postanowiono wznieść nowe schronisko. Prace budowlane zakończono już w 1898 r. Nowy budynek był znacznie wygodniejszy. Wcześniej licznie odwiedzane latem schronisko pozostawało bez opieki przez zimę, niszczejąc. Od 1907 r. w sezonie zimowym budynkiem opiekowała się Sekcja Narciarska Towarzystwa Tatrzańskiego.

Trzecie schronisko, projektu Karola Stryjeńskiego, powstawało od 1925 do 1932 r., kiedy oddano je do użytku. W 1933 r. postanowiono je powiększyć i ocieplić. Budynek został obłożony murem z surowego kamienia, po modernizacji schronisko mogło pomieścić o 50% więcej turystów. Opiekowała się nim w tym czasie Maria Krzeptowska wraz z synami Andrzejem i Józefem. Podczas okupacji, kiedy po górach chodziły oddziały partyzanckie, mieszkańcy schroniska brali czynny udział w ruchu oporu. Nieszczęściem, po wojnie, w 1945 r. schronisko doszczętnie spłonęło z niewiadomych przyczyn.

Dzięki staraniom Andrzeja Krzeptowskiego i jego żony, w 1947 r. nad Małym Stawem stanął niewielki budynek, dziś służący jako strażniczówka TPN. Z nadejściem 1954 r. nad Przednim Stawem stanęło piąte już z kolei schronisko, służące turystom do dzisiaj. Do uroczystego otwarcia doszło w 1956 r. Kierownictwo objęła Maria Krzeptowska, a dopiero w 1973 r. opiekę nad schroniskiem przejęli jej synowie. W 1998 r. do jednego z nich – Andrzeja – dołączyły córki: Maria, a następnie Marta. W latach 2009-2012 budynek przeszedł termomodernizację. Dla pięciostawiańskiego schroniska wybudowano infrastrukturę ekologiczną, dając możliwość funkcjonowania biologicznej oczyszczalni ścieków oraz rezygnacji z ogrzewania budynku węglem.


Noclegi

Schronisko dysponuje 67 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 7-, 8- i 10-osobowych. W okresie letnim (lipiec, sierpień, wrzesień), w weekend majowy, Boże Ciało oraz w okresie sylwestrowym, cena za nocleg wynosi od 45 – 90 zł. Poza sezonem od 35 – 90 zł. Za komplet pościeli pobierana jest opłata 10 zł (poza pokojem 2 osobowym, gdzie jest wliczona w cenę), za ręcznik 5 zł. Rabaty noclegowe przysługują członkom PTTK, NFI, PZA, KDR i pod określonymi warunkami Honorowym Dawcom Krwi. Recepcja jest czynna w godzinach 8.00 – 21.00, z przerwą między 10.00 – 11.00. Wymagana jest zaliczka. Doba noclegowa trwa od godz. 14 do 10. Ciszy nocnej należy przestrzegać 22-6. Rezerwacji noclegów dokonywać można telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej schroniska.

Działająca tu kuchnia jest czynna 8.00 – 21.00, z przerwami między 10.00 - 10.30 oraz 19.00 - 19.30. Ciepły posiłek kosztuje od 5 do 18 zł. Bufet oferuje również zimne napoje, piwo i słodycze oraz mapy i pamiątki. Wrzątek dostępny jest bezpłatnie przez całą dobę. Do dyspozycji gości jest wypożyczalnia książek, gier i filmów. Przy schronisku funkcjonuje „5+ Szkoła Górska”, oferująca szeroki wybór kursów oraz wycieczki z przewodnikami tatrzańskimi. Można również skorzystać ze znajdującej się tu Wypożyczalnia sprzętu skiturowego oraz do turystyki zimowej. Za przechowanie bagażu nie pobiera się żadnych opłat, możesz za darmo pozostawić swój plecak turystyczny.
 

Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do schroniska możliwe jest jedynie dojście piechotą. Dotarcie na miejsce od Palenicy Białczańskiej, mijając Wodogrzmoty Mickiewicza, przez Dolinę Roztoki zajmuje ok. 2.30 h. Schronisko jest doskonałą bazą wypadową m.in. na Orlą Perć, Świnicę czy nad Morskie Oko przez Szpiglasową Przełęcz.


Kontakt

Adres:

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Skrytka pocztowa 196
34-500 Zakopane

Telefon: +48 781 055 555
E-mail: [email protected]
Strona: http://piecstawow.pl