Skalnata chata – Schronisko Łomnickie

Skalnatá chata w języku polskim nazywana jest Schroniskiem Łomnickim. Jest ona położona w Tatrach Wysokich na Słowacji, w pobliżu Łomnickiego Stawu, w Dolinie Łomnickiej. Tuż przy wejściu do schroniska przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków słowackich: Tatrzańska Magistrala. Z okien jadalni rozpościera się urokliwy widok na część Słowacji wraz z jej podtatrzańskimi miejscowościami.

Historia

Historia schroniska sięga aż XIX wieku. Pierwotnie wędrowcy nocowali w pobliżu miejsca, w którym stoi dzisiejszy budynek. W 1841 roku wymurowano kolebę, zaczątek schroniska, która dziś znajduje się z jego tylnej strony. Skalnatá chata stopniowo była rozbudowywana (1877 r.), aż w 1914 roku osiągnęła pełną formę małej chatki.

W 1972 roku działalność schroniska została zawieszona ze względów sanitarnych, do czasu aż w 1984 roku opiekę nad nieużytkowaną chatą przejął TANAP, przeprowadzając kolejne, liczne renowacje.

Schronisko Łomnickie obecnie prowadzone jest przez długoletniego chatara Laco Kulanga. Gospodarz jest znanym nosiczem, do którego należy niedościgniony rekord – Kulanga wniósł do Schroniska Zamkowskiego (Zamkovského Chata) ładunek o masie 207 kg, zaś w sumie, przez kilkanaście lat swojej kariery nosicza, wniósł do różnych schronisk ponad 1000 ton ładunków.


Usługi

Skalnatá chata jest czynna przez cały rok, zmęczeni turyści odnajdą tu jednak miejsce na odpoczynek, na zewnątrz schroniska ustawiono ławy, przy których można się posilić korzystając z menu restauracji.


Szlaki ze Schroniska Łomnickiego

Szlak zielony do Stacji „Start" (1 h 35 min)

Szlak niebieski na Folwarską Polanę (1 h 45 min)

Szlak czerwony do schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (2 h 45 min)

Szlak czerwony do Chaty Zamkowskiego (1 h)


Kontakt

Adres:

Skalnatá chata
059 60 Tatranská Lomnica
Telefon: +421 904 890 298
E-mail: [email protected]