w Tatry z dziećmi

Wycieczka w góry może być dobrym sposobem na spędzenie czasu z rodziną. Jest to także okazja, by zaszczepić górską pasję najmłodszym pociechom i zachęcić do wędrówek te nieco starsze. By jednak nie zniechęcić kilkulatka do gór, warto dobrze wybrać cel. Oto kilka propozycji łatwych wycieczek, popularnych wśród rodziców z małymi dziećmi.

1. Nad Morskie Oko

Morskie Oko to oczywiście jedno z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Nie bez powodu – asfaltowa droga nie sprawia trudności, a widoki po dotarciu do celu są niewątpliwie piękne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nad Morskie Oko zabrać nawet najmłodsze pociechy, ponieważ spokojnie można dotrzeć nad jezioro nawet z wózkiem. 

Jak dotrzeć?
Wycieczkę należy rozpocząć na parkingu na Palenicy Białczańskiej, gdzie można dojechać własnym samochodem lub busem z Zakopanego – koszt przejazdu to 10 zł. Po zakupieniu biletu wstępu do parku (normalny: 5 zł, ulgowy: 2,50 zł, posiadacze Karty Dużej Rodziny: wstęp bezpłatny) podążamy asfaltową drogą. Po około 50 minutach docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza, czyli wodospadów na potoku Roztoka. Po kolejnych 50 minutach jesteśmy na polanie Włosienica, gdzie znajduje się postój fasiągów. Stamtąd czeka nas jeszcze około 25 minut marszu i meldujemy się nad Morskim Okiem obok schroniska.

 

2. Na Rusinową Polanę

Rusinowa Polana to malownicze miejsce, w pobliżu którego znajduje się słynne sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Na trasie nie ma większych przewyższeń ani stromych podejść, a przejście 3,5 km szlaku w jedną stronę zajmuje około godziny (z dziećmi może to potrwać nieco dłużej). Przejście z wózkiem nie jest jednak zbyt komfortowe – trasa początkowo jest kamienista, później zaś przechodzi w drogę szutrową, a przed samym wejściem na polanę są schody. Na polanie znajdują się ławki i stoły, zatem można odpocząć i podziwiać wspaniałą panoramę.

Jak dotrzeć?
Na Rusinową Polanę najłatwiej dotrzeć z Wierch Porońca, gdzie znajduje się płatny parking. Można tam dojechać własnym samochodem lub busem z Zakopanego jadącym w stronę Morskiego Oka. Z parkingu wyruszamy zielonym szlakiem, a wygodna trasa wiedzie nas do celu. Można wrócić tą samą drogą lub zejść na Palenicę Białczańską. Opis trasy TUTAJ.

 

3. Na Polanę Chochołowską

Dolina Chochołowska to najdłuższa dolina w polskiej części Tatr. Trasa nie ma dużych przewyższeń. Początkowo droga jest asfaltowa, później jednak staje kamienista, a podróżowanie z wózkiem może stać się szczególnie niewygodne po opadach deszczu. Można nieco skrócić podróż na polanę, zapewniając dzieciom dodatkową atrakcję: część trasy można pokonać kolejką Rakoń, która dojeżdża do Polany Huciska (tam kończy się droga asfaltowa). Do samego schroniska (lub z powrotem) można natomiast dojechać dorożką.

Jak dotrzeć?

Wycieczka rozpoczyna się na Siwej Polanie, gdzie znajduje się płatny parking. Można tam dojechać samochodem lub autobusem z Zakopanego. Z Siwej Polany cały czas prowadzi nas zielony szlak, po około 3,5 km na Polanie Huciska kończy się droga asfaltowa. Znajdują się tam ławeczki, zatem można urządzić postój. Dalej, za skrzyżowaniem z żółtym i czarnym szlakiem, czeka nas podejście, a droga staje się kamienista. Stamtąd czekają nas jeszcze około 2 km wędrówki do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Opis trasy TUTAJ.

 

4. Doliną Strążyską do wodospadu Siklawica

Spacer Doliną Strążyską jest niedługi, liczy około 2,5 km. Można zakończyć wycieczkę na Polanie Strążyskiej, gdzie znajdują się ławki i stoliki oraz bufet, lub kontynuować spacer do wodospoadu Siklawica. Przejście z wózkiem jest problematyczne, ponieważ droga jest wyboista i kamienista, nad wodospad prowadzą zaś kamienne schodki. Z polany wspaniale widać Giewont.

Jak dotrzeć?
Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu, który jest położony w niedalekiej odległości od centrum – można dojść tutaj ulicą Strążyską lub dojechać samochodem. Na polanę prowadzi szlak czerwony, zaś nad wodospad możemy dotrzeć szlakiem żółtym: ścieżka jest na tym dość wąska. Wrócić należy tą samą trasą.