Szlak przez Świstówkę Roztocką

W okresie zimowym (od 1 grudnia do 15 maja) Tatrzański Park Narodowy zamyka trzy szlaki w związku z kwestiami ochrony przyrody lub troską o bezpieczeństwo turystów. Czy warto tam zajrzeć w pozostałą część roku? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko (szlak niebieski)

Szlak przez Świstówkę Roztocką jest łatwiejszym wariantem bezpośredniego dostania się z Doliny Pięciu Stawów nad Morskie Oko (drugi to tzw. Szpiglasowa Perć, na której napotkamy łańcuchy). Z tego miejsca roztaczają się rewelacyjne widoki. Zamknięcie tej ścieżki przez kilka miesięcy ma związek z ochroną zimujących tam zwierząt (głównie cietrzewi oraz niedźwiedzi), których spokój mógłby być zakłócony przez turystów.

Pełny opis miejsca

Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

Jeden ze szlaków, którym turyści udają się na popularny Giewont. Miejsce ma w sobie sporo uroku, jednak latem można tam napotkać naprawdę wiele osób. Jego zamknięcie w okresie zimowym podyktowane jest m.in. ochroną głuszca. Tego ptaka cechue niezwykle barwne upierzenie, ale także płochliwość.

Pełny opis miejsca

Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka (szlak zielony)

Bardzo ciekawa ścieżka, prowadząca z Doliny Kościeliskiej w stronę Ciemniaka. Latem wybierana jest przez turystów, którzy po przejściu Czerwonych Wierchów chcą jeszcze zajrzeć do słynnego schroniska na Hali Ornak. Szlak zamykany jest zimą z uwagi na znaczne zagrożenie lawinowe oraz ze względu na gawrujące tam niedźwiedzie.

Pełny opis miejsca

Rozwijając temat miejsc zamykanych na czas zimy, warto także wspomnieć Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej, którą wyłącza się z ruchu turystycznego w okresie od 1 listopada do 26 kwietnia. Jej zamknięcie podyktowane jest ochroną zimujących tam nietoperzy.

Pełny opis miejsca