Tatry z lotu ptaka

 

Poniższy felieton w zasadzie mógłby się nie pojawić. Mówi bowiem o sprawach tak oczywistych, że zwłaszcza ludzi starszych może zdziwić, że w ogóle trzeba to komuś tłumaczyć. Niemniej jednak w czasach deficytu i przeinaczania patriotyzmu musimy do znudzenia te oczywistości powtarzać. Od nas bowiem zależy, jak nasze narodowe skarby będą postrzegać przyszłe pokolenia.

Mamy ich mniej niż Słowacy, nie przekraczają 2500 m, co na Słowacji jest dosyć powszechne. Pod względem powierzchni czy wysokości daleko im do łańcuchów górskich w Alpach czy Himalajach. Mimo to stanowią coś wyjątkowego. Może właśnie dlatego, że mamy ich tak mało. Tatry polskie – jedyne takie góry w naszym kraju, a dla wielu najpiękniejsze góry na świecie.

Dla mnie kochać Polskę, to kochać Tatry. Oczywiście nie tylko, ale na pewno przede wszystkim. Myślę, że wielu miłośników największych gór w naszym kraju myśli podobnie. Nie da się być przykładnym patriotą zawsze ślepo wierzącym w Polskę i chwalącym wszystko, co się z nią wiążę. Zwłaszcza że naszą narodową cechą jest narzekanie. Ale jeśli serce Twoje w Tatrach, to mów o nich do ludzi, mów, gdzie się da, mów o nich dużo i dobrze. Niech i Polacy, i cudzoziemcy wiedzą, że są. I że jest nie tylko Morskie Oko i Chochołowska. Opowiadaj o miejscach unikalnych, tych, które nie dają Ci o sobie zapomnieć. Żeby i inni nie zapomnieli. Jeśli serce Twoje w Tatrach, pokaż je znajomym. Wtedy będziesz Prawdziwym Polakiem i Patriotą – niezależnie od tego, w co wierzysz i którą partię popierasz.

Bo Tatry łączą nas wszystkich mocniej niż dzielą nas codzienne sprawy. Tatry połączyły pokolenia tych, którzy zostawili tu swoje serca i myśli – tych, którzy ruszyli na ich podbój, rzucając wyzwanie wysokim wierchom i strzelistym turniom.

Także i Portal Tatrzański stara się być patriotyczny. Bo choć to projekt komercyjny i nastawiony także na promocję Tatr słowackich, dumni jesteśmy, że możemy codziennie zabierać Was w wirtualną podróż w najpiękniejsze miejsce w naszym kraju. Wiemy bowiem, że czytają nas nie tylko stali bywalcy Tatr, ale i obcokrajowcy, którzy ledwie o nich słyszeli, a także rzesze Polaków na emigracji, którzy tęsknią za ojczystą ziemią pod stopami. Wszystkich Was patriotycznie pozdrawiamy. Jeszcze Polska nie zginęła, póki Tatry stoją!