Lodowa Przełęcz

Przełęcze mogą zachwycać równie mocno, co szczyty. Bywają sporym wyzwaniem. Przedstawiamy pięć z nich - najciekawszych, po słowackiej stronie Tatr. 

Czerwona Ławka

Czerwona Ławka - położona na wysokości 2356 m n.p.m., oddziela odnogę Pośredniej Grani od Małego Lodowego Szczytu. Swoją nazwę zawdzięcza barwie skał po stronie Doliny Staroleśnej. Przejście w obu kierunkach umożliwiają zamontowane w 2011 roku dodatkowe łańcuchy i klamry.

Pełny opis wycieczki

Rohatka

Strome i eksponowane przejście przez przełęcz znane było od dawna. Jeszcze w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej poprowadzono tędy szlak ubezpieczony łańcuchami. Sama przełęcz jest wąska i oddziela Małą Wysoką od Dzikiej Turni. Polska nazwa pochodzi od węgierskiego słowa „rovátka”, oznaczającego wcięcie bądź karb.

Pełny opis wycieczki

Lodowa Przełęcz

Najwyżej położona tatrzańska przełęcz, na którą prowadzi znakowany szlak turystyczny. Przejście turystyczne przez przełęcz jest bardzo atrakcyjne i emocjonujące, panuje tu relatywnie niewielki tuch turystyczny. Droga na Lodową Przełęcz znana jest od dawna, ale w przeszłości przejście było nieco utrudnione przez długo zalegające śniegi.

Pełny opis wycieczki

Bystra Ławka

Z Bystrej Ławki rozciąga się widok na Krywań i Tatry Zachodnie. Przęłęcz położona jest na wysokości 2300 m n.p.m i prowadzi przez nią szlak z Doliny Młynickiej do Furkotnej.

Pełny opis wycieczki

Polski Grzebień 

Leży w Głównej Grani Tatr oddzielając Małą Wysoką i Wielicki Szczyt. W nazwie przełęczy jest "polski", ponieważ w czasach przedrozbiorowych przebiegała tędy – bardzo umowna wówczas – granica polsko-węgierska. Podejście od Hotelu Śląski Dom w górnej części ubezpieczone jest łańcuchami. 

Pełny opis wycieczki