Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 23 września 2022 r.:

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach  Tatrach, są skrajnie trudne. Śnieg zalega już od wysokości około 1400 m n.p.m. Szlaki pokryte są warstwą śniegu, pod którą występuje silne oblodzenia. Dodatkowo niski pułap chmur ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu. Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach występuje błoto, kałuże oraz jest ślisko.

Zagrożenia

W Tatrach został ogłoszony 1 stopień zagrożenia lawinowego - więcej  na stronie : https://lawiny.topr.pl/

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na zaśnieżonych i oblodzonych szlakach jest bardzo ślisko - poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

W Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych. Nie wolno chować się do mokrych żlebów, pod skalne okapy, opierać o skałę oraz nie należy chować się pod drzewami. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, by uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!

W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.

Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem. 

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.

Zamknięcia szlaków pieszych

Mapę z zaznaczeniem aktualnych zamknięć i utrudnień na szlakach można śledzić w naszej nowej aplikacji Informacja Turystyczna TPN na portalu geoportaltatry.pl

Od 15 września do odwołania, ze względu na wymianę łańcuchów, zamknięty jest czerwony szlak turystyczny na odcinku Skrajny Granat - Krzyżne (w obu kierunkach).

W okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023r.).

Zalecenia

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie: tpn.pl.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.

Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie.

Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.

W celu zminimalizowania zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 prosimy o przestrzeganie następujących zasad dostępnych na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus    

Informacje dodatkowe

W związku z przebudową placu w Kuźnicach, przystanek autobusowy oraz postój taksówek, są przeniesione (do odwołania) ok. 0,5km niżej, w stronę Zakopanego, na plac obok pomnika "Prometeusz Rozstrzelany". 

Punkt Informacji Turystycznej przy ulicy Chałubińskiego 44 (przy rondzie Jana Pawła II) jest czynny w godzinach 7.30 - 16.30. Informacji udzielamy stacjonarnie, mailowo ([email protected]) oraz telefonicznie (18 20 23 300).

Przypominamy, że wszyscy turyści chcący dojechać własnym samochodem na Palenicę Białczańską lub Łysą Polanę, gdzie rozpoczyna się szlak m.in. do Morskiego Oka, muszą wykupić e-bilet za pośrednictwem strony tpn.pl. Nie ma możliwości zapłaty u obsługi parkingu, nawet jeśli będą wolne miejsca. Więcej informacji: tpn.pl/nowosci/taniej-poza-sezonem-dynamiczne-ceny-na-parkingach

Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej w okresie od 1 maja do 30 września odbywa się od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 16.30; ostatnie wejście o godzinie 15.00.

W Centrum obowiązuje rezerwacja wejść. Rezerwacji można dokonać na stronie biletcep.tpn.pl. Rezerwacje telefoniczne nie są przyjmowane.

Wozy konne na drodze do Morskiego Oka nie kursują w następujące dni: Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (Wielka Niedziela), Boże Ciało, Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (25 grudnia).

Lapidarium przy ulicy Karłowicza jest nieczynne do odwołania.

Wystawy w Kuźnicach: Wozownia oraz Spichlerz  ("Zamoyscy i ich dzieło") są zamknięte do odwołania.

Informacje o zasadach udostępniania dla turystyki pieszej Tatr Słowackich można znaleźć na stronie internetowej: tanap.sopsr.sk/navstevnici

Zasady zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wędruj tylko po szlakach turystycznych. Ich gęsta sieć pozwala zobaczyć niemal każdy zakątek Parku.

W Tatrach znajdują się schroniska turystyczne, w których możesz odpocząć i spędzić noc. Nie biwakuj – to zabronione.

Nie niszcz wyposażenia szlaków. Każdy zniszczony element infrastruktury turystycznej może doprowadzić do zagrożenia zdrowia bądź życia innego turysty.

Kwiaty, owoce, fragmenty skał itp. są w Parku pod ochroną. Nie zbieraj ich.

Nie pal ognisk ani tytoniu, nie używaj otwartego ognia z wyjątkiem wyznaczonych i oznakowanych miejsc.

Nie hałasuj. W sąsiedztwie szlaków mieszkają zwierzęta – nie powinno się ich niepokoić.

Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.

Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.

W Parku nie znajdziesz koszy na śmieci. Wszelkie odpadki zabierz ze sobą i wyrzuć w domu, hotelu czy pensjonacie. Pozostawione śmieci stanowią zagrożenie dla zwierząt, które – skuszone zapachem – czasami je zjadają. Może to doprowadzić do choroby, a nawet śmierci dzikiego zwierzęcia.

Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. 

Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów. Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami  i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej ( z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). 

Pies musi być prowadzony na smyczy.

W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt.

Wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła branżowa), muszą znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego.

Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.