Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego z 26 lutego 2024 r.:

Warunki na szlakach

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są miejscami nieprzetarte i pozawiewane. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur ograniczający widzialność oraz porywy silniejszego wiatru. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana - nad ranem i przed południem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się mokry i przepadający. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

W dolnych partiach śnieg jest miejscami wytopiony, gdzie indziej występują oblodzenia i grząska breja śnieżna lub śliski, ubity śnieg. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w takich miejscach jest bardzo ślisko. Wybierając się w niżej położone dolinki, zalecamy posiadanie raczków i kijków.

Apelujemy o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ lód zaczął rozmarzać.

Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność.

Zagrożenia

W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. Szczegóły na stronie https://lawiny.topr.pl/.

Podczas silnego wiatru na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.

Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.

Zamknięcia szlaków pieszych

W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są następujące odcinki szlaków turystycznych:

Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz

Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko

Od 1 listopada do 26 kwietnia jest zamknięta Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej z uwagi na ochronę nietoperzy.

Mapę z zaznaczeniem aktualnych zamknięć i utrudnień na szlakach można śledzić w naszej aplikacji Informacja Turystyczna TPN na portalu geoportaltatry.pl

Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 31 maja szlaki powyżej schronisk są zamknięte. www.tanap.sk.

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Nartostrada na odcinku Rówień Goryczkowa - Kuźnice jest nieczynna z powodu braku śniegu.

Przypominamy o zamkniętym szlaku narciarskim: Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb. Szlak ten został zamknięty ze względu na ochronę populacji cietrzewia. Na Grzesia można dojść żółtym szlakiem turystycznym.

Zalecenia

Przed wyjściem w góry należy koniecznie zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN, komunikatem lawinowym TOPR oraz sprawdzić prognozę pogody.

Adekwatnie do planowej trasy, weź ze sobą odpowiedni sprzęt zimowy (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka). Sprzętem tym należy umieć prawidłowo się posługiwać.

Zabezpiecz się przed zimnem. Dobry ubiór i buty powinny zapewnić ochronę przed przemakaniem, osłonę przed wiatrem, wyparowaniem ciepła i nadmiernym poceniem. Mróz nie jest przeszkodą w chodzeniu po górach – o ile jesteś odpowiednio przygotowany. Sprawdź, czy w nocy nie nadeszła odwilż – to oznaka zwiększającego się zagrożenia lawinowego.

W czasie silnego wiatru nie wybieraj się w góry.

Nie wychodź w góry bez okularów przeciwsłonecznych – zimą powinny to być specjalne, ciemne, „lodowcowe” okulary z bocznymi osłonami. Konieczne jest nakrycie głowy. Twarz, ręce i kark posmaruj kremem o wysokim współczynniku UV.

Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.

Na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia zalecamy posługiwanie się zestawem do autoasekuracji, jaki stosuje się na via ferratach, tj. lonża, uprząż i kask, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w eksponowanym terenie. Łańcuchy, klamry czy drabinka służą jedynie jako dodatkowa pomoc i jeden z elementów autoasekuracji. Pamiętajmy, wybierając się na wysokogórskie szlaki, należy odpowiednio się przygotować - technicznie i sprzętowo. Istotnym elementem podczas wysokogórskich wędrówek jest doświadczenie w turystyce górskiej oraz odpowiednia ocena swojej kondycji i możliwości.

Więcej na temat bezpiecznego poruszania się po wysokogórskich szlakach można znaleźć w ulotkach "Rysy" i "Orla Perć", które dostępne są m.in w Punkcie Informacji Turystycznej TPN oraz w naszym sklepie online.

Informacje dodatkowe

Centrum Lawinowe na Kalatówkach jest nieczynne do odwołania z powodu niewystarczającej pokrywy śnieżnej.

Od 4 września 2023 schronisko na Hali Kondratowej zostaje całkowicie wyłączone z użytku na czas remontu.

Na parkingi TPN przy Morskim Oku (Palenica Białczańska i Łysa Polana) mogą wjechać jedynie osoby, które dokonały zakupu miejsca parkingowego, wykupując e-bilet. E-bilet można w łatwy i szybki sposób kupić przez stronę internetową tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety

Wozy konne na drodze do Morskiego Oka nie kursują w następujące dni: Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (Wielka Niedziela), Boże Ciało, Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (25 grudnia).

W Kuźnicach trwa przebudowa placu oraz drogi dojazdowej. Obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu umożliwiająca dojazd komunikacji regularnej oraz taxi jedynie do tymczasowego placu postojowego przy pomniku Prometeusz Rozstrzelany. Dalszą drogę do Kuźnic (ok. 500 m) trzeba pokonać pieszo.

Punkt Informacji Turystycznej przy ulicy Chałubińskiego 44 (przy rondzie Jana Pawła II) jest czynny w godzinach 7.30 - 16.15. Informacji udzielamy mailowo ([email protected]) oraz telefonicznie (18 20 23 300).

Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej odbywa się od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 15.00; ostatnie wejście o godzinie 14.00. W Centrum obowiązuje rezerwacja wejść. Rezerwacji można dokonać na stronie biletcep.tpn.pl. Rezerwacje telefoniczne nie są przyjmowane.

Lapidarium przy ulicy Karłowicza jest ogólnodostępne przez 7 dni w tygodniu, od świtu do zmierzchu.

Informacje o zasadach udostępniania dla turystyki pieszej Tatr Słowackich można znaleźć na stronie internetowej: www.tanap.sopsr.sk/navstevnici

Zasady zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wędruj tylko po szlakach turystycznych. Ich gęsta sieć pozwala zobaczyć niemal każdy zakątek Parku.

W Tatrach znajdują się schroniska turystyczne, w których możesz odpocząć i spędzić noc. Nie biwakuj – to zabronione.

Nie niszcz wyposażenia szlaków. Każdy zniszczony element infrastruktury turystycznej może doprowadzić do zagrożenia zdrowia bądź życia innego turysty.

Kwiaty, owoce, fragmenty skał itp. są w Parku pod ochroną. Nie zbieraj ich.

Nie pal ognisk ani tytoniu, nie używaj otwartego ognia z wyjątkiem wyznaczonych i oznakowanych miejsc.

Nie hałasuj. W sąsiedztwie szlaków mieszkają zwierzęta – nie powinno się ich niepokoić.

Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.

Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.

W Parku nie znajdziesz koszy na śmieci. Wszelkie odpadki zabierz ze sobą i wyrzuć w domu, hotelu czy pensjonacie. Pozostawione śmieci stanowią zagrożenie dla zwierząt, które – skuszone zapachem – czasami je zjadają. Może to doprowadzić do choroby, a nawet śmierci dzikiego zwierzęcia.

Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów. Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej ( z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy.

W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt.

Wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła branżowa), muszą znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego.

Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.

Nie lataj dronem. Drony mogą niepokoić i płoszyć dzikie zwierzęta (w tym ptaki) oraz stanowić poważne zagrożenie dla śmigłowca TOPR w locie oraz dla turystów przebywających na szlaku.