warunki weekendowe w Tatrach

W tym tygodniu powróciły wyższe temperatury i słońce, niestety prognozy na weekend nie są zbyt optymistyczne – możemy spodziewać się burz i opadów deszczu.

Piątek, 1 czerwca 2018 r.
Warunki w Tatrach nadal są zmienne. Szlaki w części reglowej miejscami mogą być mokre, śliskie i błotniste, szczególnie dużo błota jest w dolinach Lejowej i Starorobociańskiej. W Tatrach Zachodnich nie ma już śniegu, jednak nadal zalega on w Tatrach Wysokich (sprawdź, gdzie). Przypominamy, że do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy i doświadczenie. 

W piątek początkowo będzie pogodnie i ciepło, jednak po południu spodziewane są burze i opady deszczu. W Zakopanem temperatura wyniesie 23 st. C, nad Morskim Okiem 20, na Kasprowym Wierchu 12. Na Rysach burze przewidywane są na cały dzień i noc, termometry pokażą tam 8 st. C. Wiatr bardzo słaby – do 13 km/h na Kasprowym Wierchu. Ciśnienie wynosi dziś 1019 hPa. Słońce wstało o 4:39, zajdzie o 20:37. Spodziewany czas nasłonecznienia to 9 godzin.
 

Sobota, 2 czerwca 2018 r.
W sobotę znów możemy spodziewać się burz i opadów deszczu, tym razem nawet już przed południem. Noc będzie jednak spokojna, z wyjątkiem Rysów – tam burze mogą się pojawić także po zachodzie słońca. Temperatura nieznacznie spadnie i w stolicy Tatr wyniesie 21 st. C, nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym Wierchu 11. Na Rysach niezmiennie 8 st. C. Czas nasłonecznienia będzie dużo mniejszy niż w piątek i nie przekroczy 5 godzin, ciśnienie spadnie do 1016 hPa. Słońce wzejdzie o 4:38, zajdzie o 20:38.

 

Niedziela, 3 czerwca 2018 r.
W ostatni dzień weekendu temperatura jeszcze bardziej spadnie. Zgodnie z aktualnymi prognozami niedziela także będzie burzowa, spodziewane są opady deszczu. W Zakopanem termometry pokażą 18 st. C, nad Morskim Okiem 16, na Kasprowym 10 – tutaj tylko deszcz, za to na Rysach znów burze nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. Na najwyższym szczycie Polski temperatura przez cały weekend będzie wynosić 8 st. C. Ciśnienie pozostanie praktycznie bez zmian, 1016 hPa. Wschód słońca nastąpi o 4:35, zachód o 20:39. Słońce raczej nie pokaże się spoza chmur.

Nadchodzące burze sprawiają, że wyruszenie na szlak może być ryzykowne. Radzimy dobrze przemyśleć trasę i czas wycieczki, by burza nie zastała nas na szlaku. Wybierając się na wędrówkę w wyższe partie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt zimowy. Życzymy udanego wypoczynku!