Widok z kamery TOPR na Morskie Oko

Najbliższy weekend znacznie utrudni turystom realizacje wszelkich górskich planów - zachmurzenie, ocieplenie i silny halny to czynniki, które powodują, że wyjścia w wyższe partie Tatr raczej pozostaną wyłącznie w sferze planów.

Piątek, 1 lutego 2019 r.
Luty rozpoczyna się pochmurnie. W Tatrach i Zakopanem umiarkowane zachmurzenie, możemy liczyć na 1-2 godziny słońca w ciągu dnia. Temperatura powietrza wynosi 3 st. C w Zakopanem, -1 nad Morskim Okiem, -3 na Kasprowym i -6 na Rysach. Odczuwana temperatura jest jednak znacznie niższa z uwagi na bardzo silny wiatr halny. Wieje on z prędkością 80 km/h, w poźniejszych godzinach możemy zaś spodziewać się go w porywach nawet do 160 km/h. Powoduje to blokadę wszelkich wyciągów w rejonie Kasprowego Wierchu, wraz z koleją kabinową, która nie kursuje przez cały dzisiejszy dzień. W rejonie Rysów prószy śnieg - jest to jednak nieznaczny opad. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1005 hPa. Słońce wzeszło o godz. 7:11, a zachodzi o 16:35.

Sobota, 2 lutego 2019 r.
W sobotę ocieplenie o kilka stopni. Termometry wskażą następujące wartości: 7 st. C w Zakopanem, -4 st. C na Rysach, 0 st. C na Kasprowym Wierchu i 3 st. C nad Morskim Okiem. Nie możemy jednak liczyć na słońce, przez cały dzień prognozowane jest duże zachmurzenie. Wiatr coraz silniejszy - jego wartość może wzrosnąć nawet o 15 km/h w stosunku do prędkości z dnia poprzedniego. Spodziewajmy się więc podchmuchów przekraczających 100 km/h. Ciśnienie spada i osiąga wartość 1001 hPa. Wschód słońca będzie mieć miejsce godz. 7:10, a zachód o 16.37. W rejonie Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich symboliczne opady śniegu z deszczem. 

Niedziela, 3 lutego 2019 r.
W niedzielę ponownie możemy spodziewać się odrobiny słońca - nasłonecznienie tego dnia wyniesie około dwóch godzin. Możliwy słaby deszcz w rejonie Zakopanego i tatrzańskich dolin.  Wschód słońca o 7:09, zachód o 16:39. Barometry wskażą 1005 hPa, a na termometrach ujrzymy dalsze ocieplenie. W różnych rejonach będą one mieć następujące wskazania: w Zakopanem 9 st. C, na Rysach -4 st. C, nad Morskim Okiem 6 st. C, a na Kasprowym Wierchu 1 st. C. Prędkość wiatru podobna do jego wartości z piątku. 

Pogoda na najbliższe dni zapowiada się nieciekawie. Niezwykle ważną rzeczą jest sprawdzanie na bieżąco komunikatów pogodowych i lawinowych oraz ograniczenie tras wycieczek do niższych partii Tatr.