Morskie Oko

Za nami okres dość zmiennej pogody w Tatrach. Jeżeli ktoś wędrował od poniedziałku do czwartku sam mógł przekonać się, że każdy dzień był inny. Od dni zupełnie brzydkich, po przepiękne – tak jak wczoraj (tj. 28 lutego). Nie brakowało jednak wietrznych dni, dzięki czemu warunki, pomimo tego, że słoneczne – były dość trudne. A jak będzie wyglądał rozpoczynający się dzisiaj weekend? Zapraszamy do zapoznania się z prognozą pogody.

Piątek, 1 marca 2019 r.

Dzisiejszy dzień nie należy do najładniejszych, słońca dzisiaj zdecydowanie nie zaznamy. Spodziewać się natomiast można opadów śniegu od południa, które do soboty rano mogą wynieść na szczytach około 10 centymetrów. Zaletą dzisiejszego dnia są ujemne temperatury na tatrzańskich szczytach, dzięki czemu gdy tylko zrobi się ładniej, będą dobre warunki do zimowych aktywności. Na Kasprowym Wierchu mamy aktualnie -5 kresek, w Pięciu Stawach -2. Dodatnie temperatury mamy jednak nad Morskim Okiem (jedna kreska na plusie) oraz w Zakopanem (cztery kreski). W zimowej stolicy Polski można także spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem. Aktualnie w Tatrach mamy 1. stopień zagrożenia lawinowego. Dzisiaj zalecamy wycieczki reglowe, bowiem orientacja w terenie powyżej granicy lasu może być bardzo trudna.

Sobota, 2 marca 2019 r.

To będzie zdecydowanie najładniejszy dzień weekendu, co zapewne cieszy wielu z Was. Czas nasłonecznienia ma wynieść około cztery godziny, dzięki czemu warunki do poruszania się będą dobre, biorąc pod uwagę prognozowany pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, oraz niskie temperatury. Na Kasprowym Wierchy ma być -9 , w Pięciu Stawach -6, nad Morskim Okiem -1, a w Zakopanem kreska powyżej zera. Dzięki temu śniegi powinny być dobrze związane, pamiętaj jednak, że to Ty musisz oceniać zagrożenie lawinowe na miejscu. Turystom nie powinien przeszkadzać także wiatr, którego prędkość będzie wynosiła około 20 km/h. Największe rozpogodzenia zapowiadane są od godziny 11, kiedy to ma zapanować przepiękna, słoneczna pogoda.

Niedziela, 3 marca 2019 r.

Ostatni dzień weekendu przyniesie pogorszenie pogody. Czas nasłonecznienia ma wynieść do dwóch godzin, jednak zachmurzenie będzie duże. Wzrośnie także temperatura, na Kasprowym Wierchu mają być 3 kreski na minusie, w Pięciu Stawach -1, a nad Morskim Okiem już dwie kreski na plusie, w Zakopanem 5. Będzie zatem znacznie cieplej niż w sobotę, przez co w wielu miejscach będzie rosnąć zagrożenie lawinowe wraz z temperaturą – zwracajcie uwagę na warunki w miejscu, gdzie aktualnie jesteście. Pamiętajcie, że komunikat lawinowy to tylko sugestia, nie można jej przenieść w każde, tatrzańskie miejsce – jednak bez jej sprawdzania, nie wychodźcie z domu.

Prognoza na weekend szykuje się dość przeciętna, jedynie sobota powinna pozwolić na dłuższe, czy wysokogórskie wyprawy. Bądźcie ostrożni i dobrze wykorzystajcie ten czas!