warunki w Tatrach

Tegoroczna jesień przynosi bardzo zmienną pogodę: zima przeplata się ze słonecznymi dniami. Nie inaczej będzie w tym tygodniu; znów czeka nas powrót zimowej aury, a później ocieplenie.

Poniedziałek, 1 października 2018 r.

W wyższych partiach gór zalega śnieg, a w nocy utrzymuje się ujemna temperatura, zatem szlaki są oblodzone i śliskie - należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w miejscach eksponowanych i zacienionych. Przypominamy, że odcinek między Świnicą a Zawratem nadal jest zamknięty, a wędrowanie tamtędy grozi dużym niebezpieczeństwem, dlatego apelujemy o przestrzeganie zakazu poruszania się tym szlakiem. Dziś wszędzie niewiele słońca: czas nasłonecznienia wyniesie około 4 godzin. W Zakopanem termometry pokażą 13 st. C, nad Morskim Okiem 7, na Kasprowym Wierchu 3. Na Rysach po południu temperatura spadnie do -2 st. C, wiatr będzie słaby. Ciśnienie wyniesie 1011 hPa w Zakopanem. Wschód słońca miał miejsce o godzinie 6:41, zachód nastąpi o 18:17. 


Wtorek, 2 października 2018 r.

We wtorek ochłodzenie: w Zakopnanem 7 st. C, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu -1 (odczuwalne -12), zaś na Rysach -7 (odczuwalne -15). Przed południem zacznie padać deszcz, zaś w wyższych regionach Tatr będzie sypał śnieg: łącznie na Rysach spadnie go 17 cm. Wiatr będzie się tam wzmagał od 20 km/h około południa do 45 km/h w nocy. Ciśnienie wzrośnie do 1019 hPa. Wschodu słońca możemy się spodziewać o 6:42, zaś zachodu o 18:15.


Środa, 3 października 2018 r.

W środę nadal będzie chłodno, jednak słońca nieco więcej, bo około 5 godzin. W Zakopanem odnotujemy 8 st. C, nad Morskim Okiem 3, na Kasprowym Wierchu 0 (odczuwalne -8). Na Rysach temperatura wyniesie -2 st. C, zaś odczuwalne będzie -12. Możemy się spodziewać porywistego wiatru: na Rysach przez cały dzień będzie wiał z prędkością około 75 km/h. Po południu poprószy jeszcze śnieg (około 3 cm na Rysach). Ciśnienie utrzyma się na podobnym co we wtorek poziomie i wyniesie 1018 hPa. Dzień rozpocznie się o 6:44, zachód słońca nastąpi o 18:12.


Czwartek, 4 października 2018 r.

Temperatura zacznie znów wzrastać: w Zakopanem 9 st. C, nad Morskim Okiem 7; na Kasprowym Wierchu przed południem -2, zaś później 3 st. C. Na Rysach termometry pokażą od -2 rano do 2 st. C po południu. Nocą wiatr będzie jeszcze wiał z prędkością 60 km/h, jednak w ciągu dnia osłabnie do 30 km/h. Ciśnienie wzrośnie do 1028 hPa. Słońce wstanie o 6:45, zajdzie o 18:10.

Warunki we wtorek i w środę nie będą sprzyjały wędrówkom, jednak od czwartku temperatura znów zacznie wzrastać i pojawi się więcej słońca. Życzymy wszystkim Tatroholikom udanego tygodnia!