Kamera Hala Gąsienicowa

Przed nami skomplikowany pogodowo weekend w Tatrach - delikatnie mówiąc. Po ładnym piątku nadejdzie deszczowo-burzowa sobota, a kolejnej nocy może spaść śnieg.

Piątek, 10 lipca 2020 r.

Po ostatnich opadach śniegu w Tatrach nie ma już śladu i obecnie warunki na szlakach są dobre. W kilku miejscach zalegają jeszcze stare płaty śniegu, m.in. pod Zawratem, Kozią Przełęczą, czyli Bulą pod Rysami. Droga do Morskiego Oka jest już wyremontowana i otwarta. Rezerwacje online miejsc na parkingu na Palenicy Białczańskiej prowadzone są od soboty. Dziś bardzo ciepło i słonecznie - najlepszy dzień tego weekendu. Temperatura w Zakopanem 27 st., nad Morskim Okiem 22, na Kasprowym Wierchu 15, a na Rysach 11. Przewiduje się o 13 h nasłonecznienia, czyli praktycznie cały dzień. Wiatr maksmymalnie osiągnie prędkość 45 km/h, a ciśnienie wyniesie 1016 hPa. Nie przewidywane są żadne opady ani burze. Wschód słońca 4:46, zachód 20:44.

Sobota, 11 lipca 2020 r.

Sobota rozpocznie się ładnie, ale koło południa nastąpi załamanie pogody. Im bliżej wieczora, tym większe opady deszczu i cały czas burze. W nocy na szczytach Tatr może spaść kilka centymetrów śniegu. Temperatura w Zakopanem 19, nad Morskim Okiem 20, na Kasprowym 14, na Rysach 9. Wiatr powieje z prędkością 35 km/h, a barometry wskażą ponownie 1016 hPa. Czas nasłonecznienia to 5 h - głównie rano. Wschód słońca tego dnia o 4:47, zachód o 20:43.

Niedziela, 12 lipca 2020 r.

W niedzielę bardzo duże ochłodzenie i załamanie pogody. Termometry wskażą następujące wartości: Zakopane - 13 st., Morskie Oko - 10 st., Kasprowy - 5 st., Rysy - 0 st. Całą noc będzie padać deszcz, a powyżej 2000 m od godz. 5 spadnie kilka cm śniegu. Słońce pojawi się dopiero w drugiej części dnia - ok. godz. 14. Burz nie będzie. Prędkość wiatru w niedzielę to max. 35 km/h, a ciśnienie atmosferyczne 1024 hPa. Słońce wzejdzie o 4:48, a zajdzie o 20:43.

Podsumowując, będzie to niezbyt przyjemny weekend. Z jednej strony burze, z drugiej śnieg - będziemy mieli zatem pełen przekrój pogodowy. Pamiętajcie o dostosowywaniu tras do pogody i zachowanie ostrożności, a w przypadku nadejścia burzy o szybkie oddalenie się od grani i cieków wodnych. Życzymy udanego i bezpiecznego weekendu!