warunki weekendowe w Tatrach

W tym tygodniu doczekaliśmy się pięknej, słonecznej pogody. Było gorąco, jednak najbliższe dni przyniosą ochłodzenie.

Piątek, 10 sierpnia 2018 r.

Warunki na szlakach są dobre, zatem ruch turystyczny jest spory. Tworzą się kolejki w najbardziej popularnych miejscach, takich jak kopuła szczytowa Giewontu czy łańcuchy na Rysach, a parking na Palenicy Białczańskiej zapełnia się już około godziny 8:00. Przypominamy, że szlak na odcinku Świnica – Zawrat jest zamknięty, a przechodzenie pod skalnym obrywem jest śmiertelnie niebezpieczne.

Piątek rozpoczął się bardzo słonecznie, w Zakopanem w ciągu dnia pojawi się jednak więcej chmur. Termometry pokażą tam 27 st. C. Nad Morskim Okiem 22 st. C, na Kasprowym 16, a na Rysach 11. Przewidywany czas nasłonecznienia wynosi dziś od 6 godzin na Kasprowym do 10 godzin w stolicy Tatr. W wyższych partiach gór przez cały dzień spodziewane są jednak burze oraz opady deszczu, które będą się nasilać po południu i w nocy. Wiatr powieje z prędkością do 20 km/h, ciśnienie atmosferyczne wynosi 1022 hPa. Słońce pojawiło się na niebie o 5:24, zajdzie o 20:05.

 

Sobota, 11 sierpnia 2018 r.

W sobotę temperatura znacznie spadnie, a czas nasłonecznienia będzie niemal zerowy. Temperatura w Zakopanem wyniesie 18 st. C, nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym Wierchu 11 a na Rysach 8. Wszędzie spodziewane są burze i silne opady deszczu, powieje także nieco mocniejszy wiatr – na Rysach osiągnie prędkość do 35 km/h. Ciśnienie wyniesie 1020 hPa. Warunki do wędrówki w sobotę będą niekorzystne. Wschód słońca tego dnia nastąpi o 5:25, zachód o 20:04.

 

Niedziela, 12 sierpnia 2018 r.

W niedzielę pogoda znów się poprawi, temperatura nieco wzrośnie i wyjdzie słońce. W Zakopanem termometry pokażą 22 st. C, nad Morskim Okiem 18, na Kasprowym Wierchu 12, na Rysach 8. Czas nasłonecznienia wyniesie około 10 h, a wiatr znów osłabnie. Ciśnienie utrzyma się na poziomie 1020 hPa. Tego dnia nie są spodziewane burze ani deszcz. Wschód słońca zaobserwujemy o 5:27, zachód zaś o 20:02. Warunki do wędrówek będą niekorzystne w sobotę, za to niedziela znów przyniesie piękną pogodę. Pamiętajmy jednak, że szlaki mogą być wówczas mokre i śliskie po opadach deszczu w poprzednich dniach, zatem należy zachować ostrożność. Życzymy udanego weekendu!