warunki w Tatrach

W ostatnich dniach w Tatrach mamy sporo słońca i dość wysokie, jak na tę porę roku temperatury. Warunki do działalności górskiej są trudne. A jaka pogoda zapowiada się na najbliższy weekend?

Piątek, 10 stycznia 2020 r.

Dzień rozpoczął się słonecznie, jest ciepło. Po wczorajszych opadach deszczu połączonej z wysoką temperaturą, chwilowo wzrosło zagrożenie lawinowe. Warunki są trudne: śnieg jest twardy, zmrożony, miejscami wywiany do lodu. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w warunkach zimowych wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętności posługiwania się nim, jak i umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. W Zakopanem jest 8 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 2, a na Rysach 0. Jest praktycznie bezwietrznie, a czas nasłonecznienia sięgnie 5 godzin.

Wschód słońca: 7:31 Zachód słońca: 16:01

Sobota, 11 stycznia 2020 r.

Pokrywa śnieżna powoli będzie się stabilizować. Na sobotę prognozowany jest 1. stopień zagrożenia lawinowego. Ochłodzi się: w Zakopanem będzie 1 stopień, nad Morskim Okiem -4, na Kasprowym Wierchu -6, a na Rysach - 7. Temperaturę odczuwalną obniży wiejący z prędkością do 40 km/h wiatr (zachodni i północno-zachodni, wieczorem słabszy) Okresami może prószyć śnieg. Czas nasłonecznienia wyniesie do godziny.

Wschód słońca: 7:31 Zachód słońca: 16:02

Niedziela, 12 stycznia 2020 r.

W nocy coraz więcej przejaśnień, opady śniegu będą zanikać. Niedziela zapowiada się słoneczna (czas nasłonecznienia 6 godzin). Będzie praktycznie bezwietrznie i znów ciepło. W Zakopanem 6 stopni, nad Morskim Okiem 2, na Kasprowym Wierchu i na Rysach 0. 

Wschód słońca: 7:31 Zachód słońca: 16:04

Przestrzegamy przed wchodzeniem na taflę tatrzańskich jezior. Nadal jest ona bardzo cienka i z łatwością może się załamać pod ciężarem człowieka. W następnych dniach utrzyma sie temperatura oscylująca w okolicach 0.