Dolina Pięciu Stawów Polskich

Miniony weekend nie należał do najpiękniejszych, przez co turyści nie mogli narzekać na zbyt piękne widoki. Wiał silny wiatr, a łączne nasłonecznienie wynosiło całe zero godzin. Do środy nie widać wielkich zmian jeżeli chodzi o zachmurzenie, jest jednak coś co wszystkich cieszy – spadnie kilkadziesiąt centymetrów śniegu! Zapraszamy do czytania prognozy od 10 do 13 grudnia 2018.

Poniedziałek, 10.12.2018

Dzisiejszy dzień to długo wyczekiwany powrót mrozów. W Zakopanem termometry pokazują -1, nad Morskim Okiem -3, w Pięciu Stawach -5, a na Kasprowym Wierchy -7. Trzeba wziąć jednak poprawkę na to, że wysoko w górach temperatura odczuwalna jest znacznie niższa, na Rysach może dochodzić aż do -24 kresek! Co wszystkich cieszy to dzisiaj w Tatrach ma spaść do 30 cm świeżego śniegu, szlaki na pewno będą przysypane. Nie ma co liczyć na słońce, prognozy są bezlitosne – całe zero godzin nasłonecznienia. Pamiętajcie, że w takich warunkach bardzo łatwo zgubić ścieżkę! Wiatr może dochodzić do 50 km/h przez co w formacjach wklęsłych będzie bardzo dużo śniegu, a co za tym idzie będzie niebezpiecznie.

Wtorek, 11.12.2018

Ten dzień będzie bardzo podobny do poprzedniego. Na widoki nie ma co liczyć (zero godzin nasłonecznienia), spadnie także kilkadziesiąt centymetrów śniegu, jednak większość dopiero wieczorem. Będzie nieco chłodniej. Termometry w Zakopanem mają pokazać -4, nad Morskim Okiem -6, w Pięciu Stawach -8, a na Kasprowym Wierchu nawet -12. Odczuwalna temperatura na tatrzańskich szczytach na pewno będzie poniżej 20 stopni. Podmuchy wiatru mogą dochodzić do 35 km/h. Są to bardzo złe warunki do uprawiania turystyki, dlatego pamiętaj, aby rozsądnie planować swoje wycieczki.

Środa, 12.10.2018

Środa będzie bardzo podobna do dwóch poprzednich dni, jednak nieco mniej śnieżna. Prognozuje się niewiele ponad dziesięć centymetrów śniegu. Będzie także praktycznie bezwietrznie, około 10 km/h. Na tym różnice się kończą. Niestety nie zobaczymy słońca (zero godzin nasłonecznienia), a temperatury będą równie niskie. W Zakopanem przewiduje się -2, nad Morskim Okiem -6, w Pięciu Stawach -9, a na Kasprowym Wierchu nawet -11. Ze względu na praktycznie bezwietrzną pogodę temperatury odczuwalne powinny być znacznie wyższe niż w poprzednich dniach, jednak warunki do uprawiania turystyki będą bardzo trudne.

Czwartek 13.10.2018

Tego dnia ma nadejść lepsza pogoda! Będziemy mieli okazję zobaczyć co przyroda dla nas przygotowała przez poprzednie sześć dni brzydkiej i śnieżnej aury. Nasłonecznienie ma być aż do trzech godzin, dzięki czemu śmiało można liczyć na spore przejaśnienia. Będzie bezwietrznie, wiatr ma wiać z prędkością do 5 km/h, co na pewno dobrze wpłynie na temperatury odczuwalne, które będą zbliżone do tych na termometrach. Mrozy jednak nie ustąpią. W Zakopanem można spodziewać się -4 kresek, nad Morskim Okiem -5, w Pięciu Stawach -8 i na Kasprowym Wierchu -11 (odczuwalna w granicach -14).

Taką aurę przygotowała dla nas natura na najbliższe dni, pamiętajcie że w czwartek może być wyjątkowo niebezpiecznie! Ładna pogoda na pewno zachęci trochę osób do wyruszenia w góry, jednak szlaki będą nieprzetarte, a duże opady śniegu miejscowo zwiększą zagrożenie lawinowe nawet bardzo znacznie, szczególnie w żlebach i ogólnie w formacjach wklęsłych. Uważajcie na siebie!