Kamera Hala Gąsienicowa

Przed nami pierwszy weekend w tym roku bez zagrożenia lawinowego w Tatrach. TOPR zawiesił wydawania komunikatu wczoraj wieczorem. Jakie wobec tego panują warunki i jak zapowiada się pogoda na najbliższe trzy dni?

Piątek, 11 czerwca 2021 r.

Zawieszenie komunikatu lawinowego związane jest z pogodą w ostatnich dniach. Było bardzo ciepło, a to spowodowało szybkie topnienie śniegu. Należy jednak mieć na uwadze, że zwłaszcza w Tatrach Wysokich zalega jeszcze spora pokrywa starego, mokrego śniegu. Wybierając się zatem w ten rejon, zwłaszcza zaś w okolice Orlej Perci i Rysów, trzeba posiadać pełen sprzęt zimowy oraz doświadczenie w poruszaniu się w takich warunkach. W dolinach i w Tatrach Zachodnich warunki są zazwyczaj dobre. Dziś termometry wskazują następujące wartości: Zakopane 20, Morskie Oko 15, Kasprowy 9, Rysy 3. Jest lekko pochmurno, ale w ciągu dnia przewiduje się około 8 h nasłonecznienia. W godzinach wieczornych może spaść deszcz, ale będą to opady bardzo przelotne. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1016 hPa, a wiatr nie przekroczy dziś 20 km/h. Wschód słońca miał miejsce o 4:34, a zachód będzie o 20:45.

Sobota, 12 czerwca 2021 r.

W sobotę nastąpi spore załamanie pogody. Nadal będzie bardzo ciepło, ale za to pojawi się coraz więcej chmur i zerwie wiatr, który może osiągnąć 65 km/h. W godzinach popołudniowych i wieczornych możliwe będą burze z deszczem, a w nocy z soboty na niedzielę na wysokości 2500 m i wyżej może pojawić się kilka centymetrów śniegu. Warunki zatem ulegną pogorszeniu. Przewidywany czas nasłonecznienia wyniesie łącznie 3 h, a temperatury ukształtują się następująco: Zakopane 20, Morskie Oko 15, Kasprowy 12, Rysy 6. Ciśnienie wyniesie 1015 hPa. Wschód słońca tego dnia o 4:34, zachód o 20:46.

Niedziela, 13 czerwca 2021 r.

Ostatni dzień weekendu to zdecydowane ochłodzenie. Temperatury spadną znacząco: w Zakopanem będziemy mieli 12 st., nad Morskim Okiem 7, na Kasprowym Wierchu 3, a na Rysach 0 st. C. Spadek temperatury spowoduje, że tego dnia nie będzie zagrożenia burzowego, ale za to może ponownie symbolicznie pokropić deszcz. Łączny czas nasłonecznienia tego dnia to 4 h. Ciśnienie wyniesie 1019 hPa. Będzie wiać spory wiatr - nawet do 75 km/h. Słońce w niedzielę wzejdzie o 4:36, a zajdzie o 20:46 - czyli dokładnie w tym samych godzinach co dzień wcześniej. Pogoda w najbliższych dniach będzie niesprzyjająca, choć oczywiście zachęcamy do spacerów po dolinach. Wyższe partie gór może lepiej sobie odpuścić, czekając na poprawę pogody i stopnienie śniegu. Udanego weekendu!