warunki weekendowe w Tatrach

W ciągu kończącego się tygodnia pogoda się pogorszyła - pojawiły się deszcze i burze. Piątek zapowiada się podobnie, jednak prognozy na weekend są bardziej optymistyczne.

Piątek, 11 maja 2018 r.
Warunki w Tatrach są zmienne - szlaki w części reglowej są mokre, śliskie i błotniste po ostatnich deszczach. Nadal podniesiony jest stan wód w potokach, a na zielonym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich (od Wodogrzmotów Mickiewicza) oraz na szlaku wokół Morskiego Oka miejscami płynie woda. Szlaki w Tatrach Zachodnich w większości są już czyste, w Tatrach Wysokich nadal jednak panuje zima: po północnej stronie grani, w żlebach i w kotłach utrzymuje się ciągła pokrywa śniegu.

Na dziś wszędzie spodziewane są burze i ulewy. W Zakopanem temperatura wyniesie 20 st. C, nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym Wierchu 9. Na Rysach 5 st. C, do południa deszcze, później burze. Ciśnienie wynosi 1018 hPa. Całkowity czas nasłonecznienia wyniesie do 6 godzin, a dzień potrwa od 5:02 do 20:11.

 

Sobota, 12 maja 2018 r.
Sobota zapowiada się pogodnie i słonecznie w Zakopanem, gdzie termometry pokażą 20 st. C, oraz nad Morskim Okiem - tam 17 st. C. Na Kasprowym Wierchu słońce może chować się za chmurami, temperatura wyniesie 10 st. C. Na Rysach warunki będą gorsze - rano spodziewane są burze, po południu opady deszczu. Temperatura wyniesie 5 st. C. Barometry pokażą w sobotę 1016 hPa. Słońce wstanie o 5:01, schowa się za horyzontem o 20:12, a całkowity czas nasłonecznienia wyniesie nawet do 11 godzin.

 

Niedziela, 13 maja 2018 r.
W niedzielę więcej chmur i odrobinę chłodniej: w Zakopanem 18 st. C, nad Morskim Okiem 16, na Kasprowym 9. Słonecznie będzie na Rysach, tam jednak tylko 2 st. powyżej zera. Nie powinno padać, a czas nasłonecznienia wyniesie do 10 godzin, zatem warunki będą sprzyjające. Ciśnienie nieznacznie spadnie do 1012 hPa, a dzień wydłuży się o kolejne kilka minut: wschód słońca nastąpi o 5:00, zachód o 20:14. Weekend zapowiada się pogodnie, należy jednak pamiętać, że szlaki pozostaną miejscami mokre i śliskie, niewykluczone jest także załamanie pogody w wyższych partiach. Życzymy udanego weekendu!