Kamera TOPR Dolina Pięciu Stawów Polskich

Słoneczna passa zakończona - najbliższe dni w Tatrach nie przyniosą nam słońca. Tydzień zaczyna się od chmur i wiatru. Warunki do wędrówek są dość niekorzystne - prognozowane opady śniegu przy silnym wietrze wpłynęły też na wzrost obowiązującego stopnia zagrożenia lawinowego. 

Poniedziałek, 11 lutego 2019 r.

Nad całymi Tatrami niebo zakrywają chmury. Po doskonałych warunkach w zeszłym tygodniu, teraz mamy jedynie wspomnienia. Słońce nie pokaże się dzisiaj ani na chwilę, za to ponownie lekko przyprószy śnieg. Słońce wzeszło o 6:56, zajdzie o godzinie 16:52. Barometry wskazują 1005 hPa. Wiatr w Zakopanem i tatrzańskich dolinach w porywach do 10 km/h, w wyższych partiach wartość ta znacznie wyższa. Na Rysach możemy spodziewać się do 50 km/h, na Kasprowym Wierchu do 30 km/h. Temperatura w niektórych miejscach jeszcze na plusie, czeka nas jednak ponowne ochłodzenie: w Zakopanem termometry wskazują 2 st. C, nad Morskim Okiem -1 st. C, na Kasprowym Wierchu -6 st. C, a na Rysach -8 st. C.

Wtorek, 12 lutego 2019 r.

We wtorek kilkustopniowe ochłodzenie. Termometry w Zakopanem pokażą -3 st. C. Te górskie wskażą następujące wartości: -12 st. C na Rysach, -12 st. C na Kasprowym Wierchu i -7 st. C nad Morskim Okiem. Wiatr, podobnie jak w poniedziałek, w mieście i niższych partiach do 10 km/h, a w górach - do 30 km/h w rejonie Doliny Pięciu Stawów, Kasprowego Wierchu i do 50 km/h na Rysach i wyżej. Ciśnienie wzrośnie - barometry pokażą 1020 hPa. Wschód słońca o 6:55, zachód o 16:54. Prognozowany największy opad w ciągu tego tygodnia - może dosypać aż 20 cm śniegu. Słońca na niebie nadal brak. 

Środa, 13 lutego 2019 r.

Środa trochę cieplejsza, jednak z dużym zachmurzeniem. Pomimo tego, słońce powinno widnieć na niebie przez około godzinę w ciągu dnia. Nieznaczne opady śniegu. Słońce wzejdzie o 06:53, zajdzie zaś o godzinie 16:55. Ciśnienie znów wzrasta - barometry w środę wskażą nam wartość 1034 hPa. Wiatr do 45 km/h w górach, do 10 km/h w Zakopanem i jego okolicach. Temperatura powietrza wyniesie -1 st. C w Zakopanem, -5 nad Morskim Okiem, -7 na Kasprowym i -12 na Rysach.

Czwartek, 14 lutego 2019 r.

W Święto Zakochanych znów trochę cieplej. Temperatura powietrza wyniesie 2 st. C w Zakopanem, 0 nad Morskim Okiem, -4 na Kasprowym i -11 na Rysach. Nasłonecznienie tego dnia wyniesie około dwóch godzin. Opad śniegu nieznaczny - spadnie do 2 cm świeżego puchu. Wschód o 6:51, zachód o 16:57. Wartość ciśnienia utrzymuje się na poziomie 1034 hPa. Wartość prędkości wiatru nieco zmaleje - w Zakopanem do 10 km/h, ale w górach spodziewać możemy się już tylko w porywach do 35 km/h. Nadchodzący tydzień nie jest najkorzystniejszym pogodowo w tym roku. Warto pomyśleć o tym, gdy planujemy nasze wycieczki. Bieżące sprawdzanie komunikatu lawinowego to podstawa, gdy chcemy wyjść w góry zimą. Życzymy wszystkim udanych wypraw i miłego tygodnia!