Kamera Morskie Oko

Tatry powoli podnoszą się ze zniszczeń wywołanych przez huraganowy wiatr, który wiał przez cały weekend. W kolejnych dniach pogoda nadal nie będzie rozpieszczać, niemniej jednak powinno być dużo spokojniej.

Poniedziałek, 11 marca 2019 r.

W Tatrach mamy dziś trudne warunki. Po ostatnich wichurach nieprzejezdna jest droga do Morskiego Oka na odcinku Wierchporoniec - Łysa Polana. Nie kursują fasiągi, a TPN nie pobiera opłat za parkingi na Łysej Polanie i na Palenicy. Na szlakach także mogą znajdować się powalone drzewa - trwa badanie sytuacji i usuwanie szkód. Z tego względu wycieczki górskie w dniu dzisiejszym nie są najlepszym pomysłem. W Tatrach Polskich obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, w Tatrach Słowackich trzeci. W górach i na Podhalu pada dziś przelotny śnieg. Termometry wskazuję 3 st. w Zakopanem, -1 nad Morskiem Okiem, -8 na Kasprowym Wierchu i -12 na Rysach. Nadal mocno wieje - do 80 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1012 hPa. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie dziś 2 h. Wschód słońca miał miejsce o 6:03, zachód o 17:38.

Wtorek, 12 marca 2019 r.

We wtorek nieznaczna poprawa pogody. Temperatura co prawda nieco spadnie, natomiast wiatr odpuści i wyjdzie więcej słońca. Czas nasłonecznienia od 4 do 6 h w zależności od miejsca. Będzie wiało z maksymalną prędkością 50 km/h. Temperatura w Zakopanem 0 st., nad Morskim Okiem -2, na Kasprowym Wierchu -8, na Rysach -12. Opadów śniegu na Podhalu tego dnia nie będzie, a w górach będą miały one bardzo symboliczny charakter. Ciśnienie atmosferyczne we wtorek wyniesie 1022 hPa. Wschód słońca o 6:00, zachód o 17:39.

Środa, 13 marca 2019 r.

Środa będzie pochmurna i nadal wietrzna. Temperatura nieznacznie wzrośnie, zmaleje natomiast czas nasłonecznienia. Tego dnia łącznie będziemy oglądać słońce nie dłużej niż przez 2 h. W stolicy Tatr odnotujemy 2 st., nad Morskim Okiem -2, na Kasprowym -6, a na najwyższym szczycie Polski -9. Wiatr w wyższych partiach Tatr nadal w granicach 50 km/h, co na pewno nie poprawi sytuacji lawinowej. Barometry tego dnia wskażą 1013 hPa. Na dużych wysokościach może bardzo lekko poprószyć śnieg. Wschód słońca w środę o 5:58, zachód 17:41.

Czwartek, 14 marca 2019 r.

W czwartek poraz kolejny w dolinach się ociepli i poraz kolejny będzie pochmurno. Czas nasłonecznienia w ciągu dnia nie przekroczy 3 h. Temperatura w Zakopanem wyniesie 5 st., nad Morskim Okiem 1, na Kasprowym -5, a na Rysach -10. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1010 hPa. Wiatr nadal w graniach 50 km/h - opadów na mniejszych wysokościach brak, na szczytach Tatr może symbolicznie sypnąć śniegiem. Słońce pojawi się na horyzoncie o godz. 5:56, zniknie za nim o 17:42.

Najbliższy tydzień nie będzie optymistyczny w kwestii pogody. Zalecamy ograniczyć wyjścia do dolinek. Jeśli już koniecznie musimy wychodzić wyżej, bądźmy dobrze przygotowani i nie szarżujmy. Życzymy dobrego tygodnia.