warunki w Tatrach

Czyżby w Tatrach zima zagościła na dobre? Od zeszłego tygodnia w Tatrach jest biało, a w miniony weekend TOPR - po raz pierwszy w tym sezonie - ogłosił lawinową jedynkę. A jakie warunki czekają nas w najbliższych dniach?

Wtorek, 12 listopada 2019 r.

Dziś wietrznie i śnieżnie. Wiatr na graniach osiąga prędkość do 100 km/h, przez co ciężko jest ustać na nogach. Taki wiatr stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Większość szlaków jest nieprzetarta, a na skutek działalności wiatru pokrywa śnieżna jest nierównomiernie rozmieszczona. Depozyty świeżo przeniesionego śniegu leżą na skale/trawie bądź na starej twardej warstwie. W Zakopanem jest teraz 9 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 3, a na Rysach 1. Przelotnie pada deszcz, śnieg z deszczem i śnieg. Ciśnienie atmosferyczne wynosi dziś 1009 hPa i w kolejnych dniach będzie się wahać. Czas nasłonecznienia dziś to maksymanie 2 godziny.

Wschód słońca: 6:43 Zachód słońca: 16:01

Środa, 13 listopada 2019 r.

W środę również będzie silnie wiać - w porywach do 60 km/h. W nocy spadnie sporo świeżego śniegu. Niezbędnym sprzętem są teraz raki, czekan i lawinowe ABC. Będzie nieco cieplej niż we wtorek: 12 stopni w Zakopanem, 8 nad Morskim Okiem, 4 na Kasprowym Wierchu i 0 na Rysach. Słońce pokaże się maksymalnie przez godzinę. Dni są już znacznie krótsze, a ciemno robi się już o 16, szlaki - z uwagi na śnieg - przemierza się również wolniej, co należy uwzględnić przy planowaniu wędrówek.

Wschód słońca: 6:45 Zachód słońca: 16:00

Czwartek 14 listopada 2019 r.

Na ciut więcej słońca możemy liczyć w czwartek, szału jednak nie będzie - czas nasłonecznienia wyniesie 3 godziny. W Zakopanem będzie 12 stopni, 8 nad Morskim Okiem, 3 na Kasprowym Wierchu, - 1 na Rysach. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1008 hPa. Nie powinno padać.

Kolejne dni przyniosą delikatne ocieplenie, większą dawkę słońca i niesłabnący silny wiatr. Nic nie wskazuje na ten moment, by śnieg zniknął.

Wschód słońca: 6:47 Zachód słońca: 16:00