warunki w Tatrach

Halny przyniósł kolejne ocieplenie. Spadło też sporo śniegu, a przez silny wiatr jest on rozłożony nierównomiernie. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. A jaka pogoda zapowiada się na najbliższy weekend?

Piątek, 13 grudnia 2019 r.

Sypało całą noc, sypać będzie praktycznie przez cały dzień. Szlaki w wyższych partiach gór są nieprzetarne, szlaki do schronisk są oblodzone. Warunki do uprawiania turystyki są trudne, a poruszanie się teraz po górach wymaga doświadczenia. Niski pułap chmur utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Wiatr osiaga prędkość do 80 km/h. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. "Pokrywa śnieżna jest rozłożona nierównomiernie. Szczególnej ostrożności wymagają miejsca z nagromadzonymi depozytami przewianego śniegu w formacjach wklęsłych, pod ścianami, oraz w pobliżu grani. Prognozowane opady śniegu z silnym wiatrem będą zwiększały zagrożenie lawinowe" - czytamy w komunikacie lawinowym. W Zakopanem są 3 stopnie, w Pięciu Stawach - 3, a na Rysach - 9. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie w Polsce wynosi - 22 stopnie. Ciśnienie atmosfetyczne wynosi 990 hPa.

Wschód słońca: 7:24 Zachód słońca: 15:41

Sobota, 14 grudnia 2019 r.

W sobotę opady śniegu nie będą już tak mocne. Prószyć może rano, jednak na słońce nie ma co liczyć. Będzie sporo chmur, a wiatr osiągnie prędkość do 70 km/h na graniach. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 997 hPa. W Zakopanem będą 3 stopnie, nad Morskim Okiem 0, na Kasprowym Wierchu - 4, a na Rysach - 7. Dni są już bardzo krótkie, a ciemno robi się przed godziną 16, co trzeba uwzględnić przy planowaniu wędrówek. Poruszanie się po górach w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia.

W sobotę rusza sezon narciarski w Tatrzańskiej Łomnicy.

Wschód słońca: 7:26 Zachód słońca: 15:41

Niedziela, 15 grudnia 2019 r.

W niedzielę będzie cieplej, można spodziewać się przejaśnień. Nie powinno padać. Termometry pokażą 8 stopni w Zakopanem, nad Morskim Okiem 2, na Kasprowym Wierchu - 2, a na Rysach - 3. Wiatr powieje z prędkością do 65 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1011 hPa, a czas nasłonecznienia wyniesie do 3 godzin.

W następnym tygodniu znów się ociepli - w środę na Rysach może być nawet 6 stopni!

Wschód słońca: 7:26 Zachód słońca: 15:41