Widok z Łomnicy

Za nami weekend, który pozwolił na wysokogórską działalność. Oczywiście spore ilości śniegu w wyższych partiach nie ułatwiały wędrówki, ale dla osób z odpowiednim doświadczeniem wyższe szczyty także były osiągalne. A jak będzie wyglądał ten tydzień? Zapraszam do zapoznania się z naszą prognozą.

Poniedziałek, 13 maja 2019 r.

Dzisiejszy dzień, chociaż brzydki będzie jednym z najładniejszych w najbliższych dniach. Na przejaśnienia nie ma co liczyć, chociaż czas nasłonecznienia ma wynieść około jednej godziny. Aktualnie na Kasprowym mamy -1, w Pięciu Stawach 2 kreski, nad Morskim Okiem 7, a w Zakopanem 6. Praktycznie wszędzie pada słaba mżawka, która z czasem przerodzi się w śnieg wysoko w górach. Od południa można zacząć delikatnie padać, jednak w nocy spadnie już kilkanaście centymetrów śniegu. Aktualnie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, który wraz ze wzrostem temperatury może wzrastać. Wiatr nie będzie zbyt mocny, na graniach do 20 km/h.

Wtorek, 14 maja 2019 r.

To nie będzie najpiękniejszy dzień. Do rana może spaść ponad 10 centymetrów śniegu, a przez wtorek ma dosypać kolejne kilkadziesiąt, nawet do 40 cm świeżego śniegu! To wszystko oczywiście wysoko w górach (np. na Kasprowym Wierchu). Będzie pochmurno, nie ma co liczyć na widoki, ani słońce. Warunki do wędrowania będą ekstremalnie trudne! W niższych partiach gór będzie padał rzęsiście deszcz, tak samo w Zakopanem, a wyżej zerową widoczność wspomoże śnieg. Na Kasprowym prognozowane jest 0 kresek, w Pięciu Stawach 2, nad Morskim Okiem 4, a w Zakopanem 6 kresek. TOPR na ten dzień prognozuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Środa, 15 maja 2019 r.

Środek tygodnia będzie już nieco cieplejszy, jednak pogoda dalej nie będzie nadawała się do górskich wędrówek. Tym razem także nie zobaczymy słońca, a rano możemy obudzić się w dość dużą dostawą świeżego śniegu. Przez ten dzień także może dopadać kilka centymetrów, jednak od południa niżej zapowiadany jest deszcz, a wyżej śnieg z deszczem. Wiatr będzie utrzymywał się na poziomie 20 km/h. Zagrożenie lawinowe należy ocenić lokalnie, bowiem po dostawie świeżego, zapewne mokrego śniegu ciężko prognozować zagrożenie dla całych Tatr. Poruszanie się w tych warunkach wymaga dużego doświadczenia. Na Kasprowym będą 3 kreski na plusie, w Pięciu Stawach 6, nad Morskim Okiem 10, a w Zakopanem 12.

Czwartek, 16 maja 2019 r.

To będzie nieco ładniejszy dzień, można powiedzieć, że najgorsze za nami. Poranek jednak będzie deszczowy, ale wraz z biegiem dnia powinno się rozpogodzić. Czas nasłonecznienia wyniesie około trzy godziny. Będzie także znacznie cieplej. Na Kasprowym 4 kreski, w Pięciu Stawach 7, nad Morskim Okiem 11, a w Zakopanem 14. Wiatr będzie oscylował w granicach 15-20 km/h. Warunki do uprawiania turystyki po dostawie świeżego śniegu, a następnie po opadach śniegu z deszczem będą bardzo trudne, lokalnie zagrożenie lawinowe może być naprawdę wysokie. Wysokogórskie wycieczki w takich warunkach są zdecydowanie dla osób ze sporym bagażem górskich doświadczeń.

Jak widać najbliższe dni nie będą zbyt ładne, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że będą bardzo brzydkie. To idealny czas, aby zaplanować swoje letnie wyjazdy.