warunki w Tatrach

Po nieco chłodniejszym weekendzie, w Tatrach znów cieplej. Temperatury oscylują wokół zera, obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. A jak zapowiadają się najbliższe dni?

Poniedziałek, 13 stycznia 2020 r.

Dziś zachmurzenie umiarkowane, chwilami nad Tatrami może pokazać się słońce. Nie będzie padać. Jest ciepło: 3 stopnie w Zakopanem, 2 nad Morskim Okiem i - 2 na Kasprowym Wierchu oraz na Rysach. Wiatr powieje dziś z prędkością do 30 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 3 godzin. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Szczególną uwagę na świeżo przetransportowany przez wiatr śnieg zwłaszcza pod ścianami i w pobliżu grani. Śnieg na ogól jest twardy. Miejscami wywiany do lodu lub przepadający. Nawet na wycieczki dolinne zalecane jest posiadanie raczków i kijków trekkingowych.

Wschód słońca: 7:30 Zachód słońca: 16:06

Wtorek, 14 stycznia 2020 r.

We wtorek więcej przejaśnień - czas nasłonecznienia wyniesie do 5 godzin. Prędkość wiatru ok. 35 km/h, w porywach do 60 km/h. Termometry w Zakopanem pokażą 3 stopnie, nad Morskim Okiem 1, na Kasprowym Wierchu - 1, a na Rysach - 2. Na tatrzańskich jeziorach (w tym Morskim Oku) jest cienka, kilkucentymetrowa warstwa lodu - przestrzegamy przed wchodzeniem na taflę, ponieważ ta z łatwością może się załamać.

Wschód słońca: 7:30 Zachód słońca: 16:07

Środa, 15 stycznia 2020 r.

Piękna pogoda zapowiadana jest na środę: bezchmurne niebo i sporo słońca (czas nasłonecznienia do 7 godzin). Będzie jeszcze cieplej: 9 stopni w Zakopanem, 5 nad Morskim Okiem i  2 na Kasprowym Wierchu oraz na Rysach. Przypominamy, że ładna pogoda nie oznacza zawsze dobrych warunków do uprawiania turystyki. Przed wyjściem w góry niezbędne jest obserwowanie komunikatu lawinowego, a podczas wędrówki - ocenianie lokalnego zagrożenia lawinowego "na bieżąco" - zwłaszcza przy gwartownych zmianach temperatur, wiatru, itp. 

Wschód słońca: 7:28 Zachód słońca: 16:07

Czwartek, 16 stycznia 2020 r.

Czwartek, podobnie jak środa zapowiada się pogodny. Niebo będzie praktycznie bezchmurne, a czas nasłonecznienia wyniesie 7 godzin. W Zakopanem będzie 6 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu - 1, a Na Rysach - 2. Wiatr powieje z prędkością do 25 km/h. Dopiero po południu nad Tatrami pojawią się chmury. 

Wschód słońca: 7:28 Zachód słońca: 16:09