warunki w Tatrach

Miniony weekend był piękny, ale od poniedziałku warunki znacznie się pogorszyły. Wiał porywisty wiatr, wczoraj się wypogodziło. Dziś znów sporo chmur. A jak zapowiada się weekend?

Piątek, 14 lutego 2020 r.

Piątek rozpoczął się pochmurnie. Niski pułap chmur utrudnia orientację w terenie w partiach graniowych. Pokrywa śnieżna - na skutek działalności wiatru - jest mocno zróżnicowana. Powyżej górnej granicy lasu wiele szlaków jest nieprzetartych. - "Granie i jej okolice wywiane do starej twardej warstwy. Pod ścianami oraz we wszelkich zagłębieniach terenowych aż do górnej granicy lasu duże depozyty nagromadzonego przez wiatr śniegu" - czytamy w komunikacie lawinowym. W Zakopanem są 3 stopnie, nad Morskim Okiem - 1, na Kasprowym Wierchu - 4, a na Rysach - 9. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś zaledwie godzinę. Wybierając się w wyższe partie gór, należy posiadać duże doświadczenie górskie, odpowiedni sprzęt (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętność posługiwania się nim oraz umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Wschód słońca: 6:50 Zachód słońca: 16:57

Sobota, 15 lutego 2020 r.

Więcej słońca będzie w sobotę. Czas nasłonecznienia wyniesie do 5 godzin. Wiatr powieje z prędkością do 25 km/h. W Zakopanem będą 2 stopnie, nad Morskim Okiem -1, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 4.Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1028 hPa (to o 15 hPa więcej niż w piątek).

Wschód słońca: 6:48 Zachód słońca: 16:59

Niedziela, 16 lutego 2020 r.

Niedziela zapowiada się ciepła i słoneczna. Temperatura wzrośnie o kolejne kilka stopni: termometry w Zakopanem pokażą aż 10 stopni, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu 2, a na Rysach 3. Czas nasłonecznienia sięgnie 8 godzin, a wiatr powieje z prędkością do 40 km/h. 

Ładny, słoneczny, ciepły weekend będzie zapowiedzią przyszłotygodniowej pogody. Spore mrozy przyjdą dopiero w przyszłą środę.

Wschód słońca: 6:47 Zachód słońca: 17:00