Kamera na Hali Gąsienicowej

Po kilku upalnych dniach w Tatry przyszło załamanie pogody. Weekend będzie deszczowy i burzowy - zdecydowanie nie będzie to dobry czas na górskie wędrówki.

Piątek, 14 maja 2021 r.

Mimo opóźnionego w tym roku nadejścia wiosny na szlakach panują warunki typowe dla tej pory roku. W dolinach nie ma już śniegu, jest jednak miejscami mokro i ślisko. W górach nadal pełnia zimy. Na wysokogórskich szlakach - jeśli już zdecydujemy się na nie wybrać - konieczne jest posiadanie pełnego sprzętu zimowego wraz z zestawem lawinowym. Obowiązuje "jedynka". Dziś deszczowy dzień. W ciągu doby może spaść ok. 10 mm deszczu, który w wyższych partiach gór stopniowo przechodzi w deszcz ze śniegiem, a następnie śnieg. Możliwe dziś są także burze. Temperatury spadły znacząco w porównaniu do poprzednich dni. W Zakopanem mamy 13 st. C, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierch 2, a na Rysach -2. Wiatr dziś umiarkowany - nie będzie przekraczał 15 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1004 hPa. Przewidywany czas nasłonecznienia to ledwie 1 h. Słońce wzeszło o 4:58, a zajdzie o 20:15.

Sobota, 15 maja 2021 r.

Sobota będzie kolejnym burzowym i deszczowym dniem, choć nieco cieplejszym od piątku. Sumaryczna ilość opadów będzie nieco niższa niż dziś, a z racji tego, że będzie cieplej, jedynie na wierzchołkach wznoszących się na ok. 2500 m i więcej, deszcz będzie przechodzić w śnieg - na Kasprowym będzie padał jeszcze deszcz.  Od godz. 15 nad Tatrami mogą przechodzić burze. Temperatury będą kształtowały się następująco: Zakopane 15 st., Morskie Oko 10 st., Kasprowy Wierch 5 st., Rysy 0 st. Wiatr do 30 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie i ukształtuje się na poziomie 1010 hPa. W ciągu dnia przewidywane są 3 h nasłonecznienia, co oznacza, że zza chmur nieśmiało będzie wyglądało słońce. Wschód o 4:56, zachód o 20:17.

Niedziela, 16 maja 2021 r.

Niedziela będzie dniem bardzo podobnym do poprzednich, przy czym temperatura znów nieznacznie spadnie, a ilość opadów wzrośnie. Przewiduje się nieco ponad 10 mm deszczu, a na wysokości 2500 m może spaść 5 cm śniegu. Termometry wskażą: 14 st. C w Zakopanem, 8 nad Morskim Okiem, 4 na Kasprowym, -1 na Rysach. Tego dnia nie powinno być burz. Maksymalna prędkość wiatru wyniesie 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne w niedzielę ukształtuje się na poziomie 1006 hPa. Możliwe niewielkie przebłyski słońca zza chmur. Wschód będzie mieć miejsce o 4:55, zachód o 20:18. W ten weekend najlepiej odpuścić sobie poważniejsze wycieczki, gdyż pogoda będzie zupełnie niesprzyjająca. Powinniśmy ograniczyć się do spacerów po dolinach, a i tam uważajmy, bo na pewno będzie ślisko. Wszystkim Czytelnikom życzymy udanego weekendu.