Morskie Oko kamery TOPR

Za nami dłuższy okres dobrej pogody. To była miła odmiana po dość długiej, przeciętnej pogodzie na Podhalu. Jaki będzie właśnie rozpoczynający się weekend? Czytaj w naszej prognozie. 

Piątek, 14.08.2020 r.

Początek weekendu przywitał nas sporym zachmurzeniem od około 1950 m n.p.m. W ciągu dnia możemy jednak liczyć na przejaśnienia, czas nasłonecznienia wyniesie do 6 godzin. Należy jednak zwrócić uwagę na możliwe wystąpienie burz wraz z intensywnymi opadami deszczu. Burze mogą wystąpić od godzin popołudniowych (14 czy 15). Na Kasprowym będzie dzisiaj 14 kresek, a w Zakopanem 23. Na graniach będzie praktycznie bezwietrznie.

Sobota, 15.08.2020 r.

Środek weekendu będzie podobny do jego początku, z tym że burze mogą wystąpić lokalnie od godziny 11 lub 12. Jeżeli wybierasz się w góry wyjdź na szlak wcześnie. Czas nasłonecznienia wynosić będzie około 4 godziny. Na Kasprowym należy spodziewać się 13 kresek, a w Zakopanem 20. Na graniach będzie bezwietrznie, oczywiście w trakcie burzy należy spodziewać się silnych opadów deszczu oraz silnego wiatru.

Niedziela, 16.08.2020 r.

Modele pogodowe dla niedzieli są bardzo sprzeczne. Wg niektórych burza nie wystąpi, a inne podają, że cały dzień będzie zagrożony burzami. Przed wyjściem na szlak tego dnia koniecznie sprawdź aktualną pogodę, najlepiej w sobotę wieczorem. Obserwuj także to co dzieje się w terenie. Czas nasłonecznienia wyniesie od 3 do 5 godzin. Na Kasprowym będzie około 13 kresek, w Zakopanem 23. Na graniach będzie praktycznie bezwietrznie.

Jak widać, ten weekend będzie gorszy od dwóch poprzednich, jednak przy rozsądnym wyjściu w góry (tj. wcześnie rano) oraz umiejętności oceny pogody, da się zrobić ciekawą, wysokogórską wycieczkę. Pamiętajcie o dostosowaniu celów do swojej wiedzy oraz możliwości fizycznych.