warunki weekendowe w Tatrach

Mijający tydzień obfitował w piękne, słoneczne dni, warunki sprzyjały górskim wędrówkom. W weekend pogoda nieco się pogorszy, jednak kolejny tydzień znów przyniesie rozpogodzenie.

Piątek, 14 września 2018 r.

W Tatry wciąż przyjeżdża wielu turystów, zatem przy dobrej pogodzie ruch na szlakach może być całkiem spory. W Tatrach Zachodnich trwają remonty: prace prowadzone są w rejonie Trzydniowiańskiego Wierchu oraz na odcinku Polana Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu. Remontowany jest także mostek na szlaku do Jaskini Mroźnej, jednak można do niej dojść dzięki zamontowanej kładce. Przypominamy, że zamknięty jest szlak na odcinku Świnica – Zawrat, natomiast w Tatrach słowackich niedostępne są wszystkie szlaki w Dolinie Jaworowej oraz żółty szlak z Tatrzańskiej Leśnej do Wodospadów Zimnej Wody.

Dziś słońce wzeszło o 6:15, zajdzie o 18:55. Czas nasłonecznienia będzie znikomy, wyniesie zaledwie około 2 godzin. Wszędzie spodziewane są opady deszczu i burze: w Zakopanem pojawią się one po południu, zaś w wyższych regionach Tatr wcześniej. Temperatura niższa niż w poprzednich dniach: w Zakopanem termometry pokażą 20 st. C, a wraz z nadejściem deszczu i burzy temperatura spadnie do 18 st. C. Nad Morskim Okiem dziś 18 st. C, na Kasprowym Wierchu 11, na Rysach maksymalnie 8 st. Dzień będzie niemal bezwietrzny, ciśnienie wyniesie 1018 hPa.
 

Sobota, 15 września 2018 r.

W sobotę słońca będzie znów mało, jednak prognozy nie przewidują zagrożenia burzowego. Rano może jeszcze popadać, ale przed południem się nieco rozpogodzi i w drugiej części dnia słońce wyjrzy od czasu do czasu zza chmur. Temperatura spadnie do 17 st. C w Zakopanem, 13 nad Morskim Okiem i 7 na Kasprowym Wierchu, zaś na Rysach będzie się utrzymywać na poziomie 4-5 st. C. Na najwyższym szczycie Polski po południu wiatr powieje mocniej i osiągnie prędkość do 30 km/h, ciśnienie wzrośnie do 1021 hPa. Dzień rozpocznie się o 6:16, zachodu słońca możemy się spodziewać o 18:53. 

 

Niedziela, 16 września 2018 r.

W niedzielę powróci słońce, będzie jednak chłodno: temperatura na Rysach wyniesie 3 stopnie (odczuwalne nawet mniej, bo około 0), w nocy wzrośnie do 6 st. C. W Zakopanem termometry pokażą 16 st. C, nad Morskim Okiem 13, na Kasprowym Wierchu 7 – tam nieco więcej chmur. Wiatr osłabnie, zaś ciśnienie jeszcze wzrośnie: barometry pokażą 1026 hPa. Słońce wzejdzie o 6:17, zajdzie o 18:51. Zmrok zapada coraz szybciej, zatem należy kończyć wędrówki wcześniej, by noc nie zastała nas na szlaku. Najlepsze warunki do wędrówki będą w niedzielę, jednak należy pamiętać, że szlaki na niektórych odcinkach mogą być jeszcze śliskie po wcześniejszych opadach deszczu. Życzymy bezpiecznych wędrówek i udanego wypoczynku!