warunki w Tatrach

Słoneczna i ciepła pogoda przerwana krótkim burzowym okresem towarzyszyła nam od jakiegoś czasu. Niestety w tym tygodniu spodziewane są gorsze warunki - nastąpi lekkie ochłodzenie i pojawią się opady.

Poniedziałek, 14 maja

Szlaki w części reglowej pozostają błotniste i mokre. W Tatrach Zachodnich śniegu już prawie nie ma, można jednak spotkać jeszcze zalegające płaty, w Tatrach Wysokich natomiast nadal panuje zima - szczególnie po północnej stronie grani jest jeszcze sporo śniegu. Warunki do wędrówki są więc zmienne, raczej trudne - należy zachować ostrożność. Dziś słońce będzie się jeszcze pokazywać spoza chmur, temperatura wyniesie 14 st. C w Zakopanem, 12 st. nad Morskim Okiem, 5 st. na Kasprowym i tylko 0 st. na Rysach. Ciśnienie wynosi 1013 hPa. Dzień rozpoczął się o 4:58, a zakończy się o 20:15.

 

Wtorek, 15 maja

Od wtorku pogoda się pogorszy. Wszędzie będzie pochmurno, zapowiadane są okresowe opady deszczu, a na Rysach nawet śniegu - tam powieje też dość silny wiatr, który po południu osiągnie prędkość 45 km/h. Temperatura w Zakopanem wyniesie 15 st. C, nad Morskim Okiem 9, na Kasprowym 4, a na Rysach 0. Ciśnienie prawie bez zmian, 1012 hPa. Wschód słońca nastąpi o 4:57, zachód o 20:16.

 

Środa, 16 maja

W środę warunki będą podobne, znów pojawią się przelotne opady deszczu, a na Kasprowym Wierchu i Rysach - śniegu. Temperatura jeszcze nieznacznie spadnie: termometry w stolicy Tatr wskażą 12 st. C, nad Morskim Okiem 9 st. C, na Kasprowym 2, a na Rysach znów 0. Wiatr nieco osłabnie i na Rysach powieje z prędkością 35 km/h. Ciśnienie spadnie do 1009 hPa. Słońce wstanie o 4:55, zajdzie o 20:18, jednak czas nasłonecznienia będzie znikomy - zaledwie 1 h.

 

Czwartek, 17 maja

Czwartek nie przyniesie większych zmian. Nadal spodziewane jest zachmurzenie i przelotne opady, a czas nasłonecznienia nie przekroczy 1 godziny. W Zakopanem temperatura wzrośnie do 14 st. C, nad Morskim Okiem termometry wskażą 10 st. C, na Kasprowym 3, na najwyższym szczycie Polski 1. Tam wiatr osłabnie do 30 km/h, za to na Kasprowym powieje mocniej niż w poprzednich dniach, bo z prędkością nawet 40 km/h. Wschodu słońca możemy się spodziewać o 4:54, zachodu o 20:19. Ciśnienie wyniesie 1010 hPa. Warunki niezbyt sprzyjają wędrówkom. Codzienne opady sprawią, że szlaki będą śliskie i mokre, co grozi łatwym poślizgnięciem się i upadkiem. Należy zatem rozważnie wybrać trasę i zachować szczególną ostrożność w trakcie wędrówki. Życzymy udanego tygodnia!