Dolina Pięciu Stawów Polskich zimą

W Tatry znów powróci słońce! Już dziś rozpoczynamy kilka dni, które pełne będą pięknej pogody i czystego nieba. Nie należy jednak zapominać, że słońce to nie wszystko - konieczne jest sprawdzanie komunikatów i umiejętność rozeznania w sytuacji lawinowej, by bezpiecznie zdobywać tatrzańskie szczyty w zimie.

Piątek, 15 lutego 2019 r.

Trochę chmur, trochę słońca - cały dzień upływa pod znakiem przejaśnień. Słońce wzeszło o 6:49, zajdzie o godzinie 16:59, a na niebie będziemy obserwować je przez około 4 godziny. Nie są prognozowane żadne opady. Barometry wskazują dziś prawie 1033 hPa. Temperatura w wielu miejscach na plusie: w Zakopanem termometry wskazują 5 st. C, nad Morskim Okiem 4 st. C, na Kasprowym Wierchu -1 st. C, a na Rysach -4 st. C. Wiatr nieznaczny w mieście i niskich partiach gór - do 10 km/h. Na szczytach spodziewać się możemy porywów do 20 km/h, nie powinien on więc dziś znacznie zmniejszać odczuwalnej temperatury. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, który prognozowany jest również na następne dni.

Sobota, 16 lutego 2019 r.

W sobotę nadciąga spore ocieplenie. Termometry w Zakopanem pokażą 10 st. C. Te górskie wskażą następujące wartości: -1 st. C na Rysach, 3 st. C na Kasprowym Wierchu i 10 st. C nad Morskim Okiem. Słońce pojawi się na niebie aż na 9 godzin w ciągu dnia - sobota będzie słoneczna, ciepła i bezchmurna. Brak jakichkolwiek opadów. Wschód słońca o 6:48, zachód o 17:00 - to pierwszy dzień, kiedy przesunęła się granica zachodu słońca z godziny 16-tej na godzinę 17-tą. Wiatr, podobnie jak w piątek, w mieście i niższych partiach do 5 km/h, a w górach - do 10 km/h w rejonie Doliny Pięciu Stawów, Kasprowego Wierchu i do 20 km/h na Rysach i wyżej. Ciśnienie niższe niż poprzedniego dnia - 1029 hPa.

Niedziela, 17 lutego 2019 r.

Niedziela zapowiada się równie pięknie jak sobota - 9 do 10 godzin słońca. Bezchmurnie. To najcieplejszy z nadchodzących dni: temperatura w Zakopanem wyniesie, zawrotne jak na luty, 11 st. C! 10 st. C nad Morskim Okiem, 3 st. C na Kasprowym i -2 st. C na Rysach. Wiatr nieco wzmoży na sile - Zakopane i okolice mogą spodziewać się porywów do 10 km/h, a w górach - do 25 km/h. Wschód o 6:46, zachód o 17:02. Ciśnienie znów spada - barometry w niedzielę pokażą wartość 1024 hPa. Opady na ten dzień nie są przewidywane. 

Piękny weekend z pewnością przyciągnie wielu turystów w Tatry. Prosimy jednak, aby pamiętać, że te słoneczne, piękne dni, to wciąż dni zimowe - trasy powinny być starannie dopasowywane do doświadczenia i umiejętności, jakie posiadamy. Życzymy wszystkim pięknych widoków i bezpiecznego przemierzania tatrzańskich tras!