Morskie Oko kamera

Przed nami mroźny i śnieżny weekend. Można powiedzieć, że zarówno w Tatach, jak i w całej Polsce, mamy prawdziwą zimę. Warunki na szlakach są bardzo trudne.

Piątek, 15 stycznia 2021 r.

Przez ostatnie kilka dni padał śnieg. Zdarzały się przerwy, ale były też okresy, w których opady były bardzo intensywne. Wszystko to spowodowało wzrost pokrywy śnieżnej i gwałtowne pogorszenie się warunków. Na szlakach zalega sporo świeżego śniegu - wiele ścieżek nawet w niższych partiach jest nieprzetartych. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego, a na Słowacji 3. Poruszanie się po górach w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia, pełnego sprzętu i dostosowania się do pogody. Zdecydowana większość turystów powinna sobie odpuścić wyjścia w Tatry. Jest bardzo zimno. W Zakopanem termometry wskazują -7 st., nad Morskiem Okiem -10, na Kasprowym -15, a na Rysach -18. Wiatr wieje z prędkością do 45 km/h, co sprawia, że temperatury odczuwalne są dużo niższe - na Kasprowym szacuje się je na -23, a na Rysach -34. Jest pochmurno, przewiduje się w ciągu dnia nie więcej niż godzinę słońca. Ma spaść dalsze 5 cm śniegu. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1019 hPa. Słońce pojawiło się na horyzoncie o 7:29, a skończy o 16:09.

Sobota, 16 stycznia 2021 r.

W sobotę dalszy spadek temperatury i kolejne opady śniegu - bardziej intensywne od piątkowych. Ma spaść do 10 cm białego puchu, a na niebie ani na chwilę zza chmur nie wyjdzie słońce. Temperatury będą kształtowały się następująco: -9 w Zakopanem, -11 nad Morskim Okiem, -15 na Kasprowym Wierchu, -20 na Rysach. W dalszym ciągu będzie wiało - do 40 km/h, jednak w ciągu dnia wiatr będzie słabł. Temperatura odczuwalna na graniach wyniesie nadal ok. -30 st. C. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1021 hPa. Wschód słońca w sobotę o 7:29, zachód o 16:11.

Niedziela, 17 stycznia 2021 r.

Niedziela będzie najładniejszym dniem, w czasie którego na kilka godzin może wyjść słońce. Raczej nie powinnien sypać śnieg, a jeśli już, to opady będą symboliczne. Nadal będzie bardzo mroźno - w Zakopanem -9, nad Morskim Okiem -10, na Kasprowym Wierchu -14, a na Rysach -18. Tego dnia wiatr maksymalnie osiągnie prędkość ok. 35 km/h. Temperatury odczuwalne w wyższych partiach poniżej -20. Ciśnienie atmosferyczne w niedzielę wynosić będzi 1018 hPa. Słońce wzejdzie o 7:28, a schowa się za horyzontem o 16:12.

Pogoda w najbliższych dniach będzie bardzo zimowa. Cieszmy się, ale pamiętajmy, że w trakcie pierwszej fazy - ataku zimy - warunki zazwyczaj są bardzo trudne, a podróżowanie po górach nierzadko wymaga torowania. W weekend osoby, które nie są bardzo doświadczone, powinny sobie odpuścić i poczekać na ustabilizowanie się sytuacji. Miłego weekendu!