Pogoda w Tatrach

Za nami okres zmiennej pogody w Tatrach, podczas którego przybyło także trochę świeżego śniegu. A jak zapowiada się weekend? Jeżeli jesteś ciekawy to zapraszamy do zapoznania się z naszą prognozą pogody.

Piątek, 15 marca 2019 r.

Dzisiejszy dzień jest kwintesencją tzw. pogody schroniskowej. Jest wietrznie, pochmurno i pada śnieg. Niestety nie ma żadnych widoków na poprawę warunków. Wiatr aktualnie osiąga prędkość około 50 km/h, jednak w porywach może być silniejszy. Do soboty rano może spaść nawet 30 cm świeżego śniegu, z czego większość w nocy. W związku z tym należy pamiętać, że ścieżki będą zasypane, a nawet własne ślady będą szybko znikały, zatem powrót po nich może być niemożliwy. Czas nasłonecznienia wyniesie do jednej godziny w reglach, powyżej lasu nie ma co oczekiwać słońca. Aktualnie na Kasprowym Wierchu mamy -6 kresek, w Pięciu Stawach -3, nad Morskim Okiem 0, a w Zakopanem 4 kreski na plusie. 

Sobota, 16 marca 2019 r.

Ten dzień zapowiada się szczególnie niebezpiecznie. W nocy ma spaść 20 centymetrów śniegu oraz mocno wiać, co na pewno zwiększy lokalnie zagrożenie lawinowe. Będzie także bardzo wietrznie przez cały dzień, tzn. porywy będą osiągać aż 120 km/h! Aby poruszać się po Tatrach w takich warunkach trzeba mieć ogromną wiedzę o śniegu jak i doskonale znać topografię, aby wiedzieć, które rejony będą względnie bezpiecznie. Osobom początkującym całkowicie odradzamy samodzielnych wyjść w góry. W związku z załamaniem pogody nie będzie także słońca, tylko całkowite zachmurzenie. Na Kasprowym będzie – 5 kresek, w Pięciu Stawach -3, nad Morskim Okiem 0, a w Zakopanem 5 kresem na plusie.

Niedziela, 17 marca 2019 r.

Po dwóch brzydkich dniach nadejdzie przepiękne zakończenie weekendu. Czas nasłonecznienia wyniesie nawet do 9 godzin! Zatem krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne to obowiązek na tatrzańskie wyprawy. Należy jednak pamiętać, że warunki lawinowe będą trudne. W sobotę też ma spaść około 10 cm śniegu, a w dodatku będzie bardzo mocno wiało. Co za tym idzie chodzenie wymagać będzie duże wiedzy lawinowej. Sytuacji nie poprawia fakt, że niedziela będzie bardzo ciepła, co także źle wpłynie na śnieg. Na Kasprowym będą 4 kreski na plusie, w Pięciu Stawach 7, nad Morskim Okiem 11, a w Zakopanem nawet do 16 stopni ciepła! Korzystajcie z dnia, ale uważajcie na siebie.

Weekend przyniesie nam trudne warunki do uprawiania turystyki. Tylko niedziela będzie ładnym dniem, ale warunki śniegowe na pewno będą bardzo trudne, dlatego zalecamy ostrożność w podejmowaniu górskich decyzji.