warunki weekendowe w Tatrach

Listopad długo był wyjątkowo pogodny, ale w tym tygodniu w Tatry wróciła zima: spadł śnieg i utrzymuje się ujemna temperatura. Prognozy na najbliższe dni nie przewidują ocieplenia.

Piątek, 16 listopada 2018 r.

Warunki w wyższych regionach są trudne, zalega tam cienka warstwa śniegu i występują oblodzenia, zatem szlaki są bardzo śliskie. Niski pułap chmur znacznie utrudnia orientację w terenie. Zmrok zapada szybko, około godziny 16:00. Przypominamy, że szlak pomiędzy Przysłopem Miętusim i Doliną Kościeliską jest nieczynny z powodu remotu, zaś ścieżka na trasie Świnica - Zawrat pozostaje zamknięta do odwołania. Dzisiaj pojawią się nieliczne przejaśnienia, na ogół będzie jednak dość pochmurno. W Zakopanem termometry pokażą 4 st. C, nad Morskim Okiem 1, na Kasprowym Wierchu -5 (odczuwalne -11), zaś na Rysach -7 (odczuwalne -15). Ciśnienie wyniesie 1035 hPa. Słońce wstało o 6:52, zajdzie o 15:57.


Sobota, 17 listopada 2018 r.

Sobota zapowiada się pogodnie: czas nasłonecznienia wyniesie 7 godzin. Ciśnienie utrzyma się na podobnym poziomie i w stolicy Tatr wyniesie 1034 hPa. Temperatura w wyższych regionach jeszcze nieco spadnie; w Zakopanem znów odnotujemy 4 st. C. Nad Morskim Okiem termometry pokażą 0 st. C, na Kasprowym Wierchu -6, na Rysach -8 (odczuwalne będzie -17). Wiatr na najwyższym szczycie Polski powieje z prędkością do 55 km/h rano, jednak w ciągu dnia osłabnie do 25 km/h. Słońce wzejdzie o 6:53, zajdzie o 15:56.


Niedziela, 18 listopada 2018 r.

W ostatni dzień weekendu słońca będzie nieco mniej niż w sobotę, ale możemy liczyć na przejaśnienia. Termometry pokażą 1 st. C w Zakopanem, 2 nad Morskim Okiem, -5 na Kasprowym Wierchu i -7 na Rysach. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura spadnie, a w wyższych regionach może zacząć prószyć śnieg. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1024 hPa, a dzień skróci się o kolejne kilka minut: wschód słońca nastąpi o 6:55, zachód o 15:55. Warunki w Tatrach są coraz trudniejsze, zatem wybierając się w wyższe partie, należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie i ubiorze. W przyszłym tygodniu spodziewane są silne opady śniegu. Życzymy udanego weekendu!