warunki w Tatrach

W ostatnich dniach w Tatrach rządził halny. W piątek na Kasprowym Wierchu prędkość wiatru sięgała 165 km/h. Wczoraj, z uwagi na silne porywy wiatru, wstrzymano pracę kolejki na Kasprowy. Na szlakach mogą leżeć powalone drzewa, a spora część śniegu została wywiana.

Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r.

Od rana nad Tatrami świeci słońce. Nadal wieje, choć już nie tak mocno, jak w ostatnich dniach (do 45 km/h). Halny wywiał znaczną część śniegu, a szlaki są oblodzone. W wyższych partiach gór panują warunki zimowe, tam niezbędny jest sprzęt zimowy (raki, czekan, lawinowe ABC). Ślisko może być również na szlakach prowadzących do schronisk. Na niektórych szlakach mogą leżeć powalone drzewa i gałęzie, te będą sukcesywnie usuwane. W Zakopanem jest 8 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 2, a na Rysach 0. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 2 godzin. Od wysokości 1700 m n.p.m. obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Uwagę należy zwrócić na świeży, odłożony przez wiatr śnieg we wszystkich formacjach wklęsłych, a miejsca te traktować jako szczególnie niebezpieczne.

Wschód słońca: 7:28 Zachód słońca: 15:41

Wtorek, 17 grudnia 2019 r.

Jutro będzie ciepło i bardzo wietrznie. Jutro - patrząc na termometry - ciężko będzie uwierzyć, że mamy grudzień. W Zakopanem będzie 11 stopni, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 5, a na Rysach 6. Wiatr osiagnie prędkość do 80 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie do 4 godzin. Mimo pięknego słońca i stosunkowo wysokich temperatur, warunki do wędrówek - przez silny wiatr - będą niekorzystne.

Wschód słońca: 7:28 Zachód słońca: 15:41

Środa, 18 grudnia 2019 r.

Warunki - bardzo podobne do tych wtorkowych. Sporo słońca i wiatru. Czas nasłonecznienia wyniesie do 6 godzin. Termometry w Zakopanem pokażą 12 (!) stopni, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 4, a na Rysach 3. 

Wschód słońca: 7:28 Zachód słońca: 15:41

Czwartek, 19 grudnia 2019 r.

Pogoda w tym tygodniu wyjątkowo stabilna. W czwartek czeka nas sporo słońca (czas nasłonecznienia 3-4 godziny) i wiatru (prękość do 45 km/h). Będzie ciut chłodniej: 10 stopni w Zakopanem, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 2, a na Rysach -1. 

Tatrzańskie jeziora powoli zamarzają. Apelujemy, by nie wchodzić na taflę, ponieważ cienka warstawa lodu z łatwością może się załamać. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozy pogody i dostosować wycieczkę do swoich możliwości i doświadczenia. Pod koniec tygodnia również sporo słońca i wiatru, będzie jednak zimniej.

Wschód słońca: 7:30 Zachód słońca: 15:41