warunki w Tatrach

W ubiegłym tygodniu warunki do wędrówek były bardzo dobre. Dni były ciepłe i słoneczne, choć coraz krótsze. W Tatrach czuć już jesień. A jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach?

Poniedziałek, 16 września 2019 r.

Nowy tydzień rozpoczął się słonecznie, choć wietrznie. Wiatr na graniach osiągnie dziś prędkość do 45 km/h. Rano szlaki były mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalegało sporo błota. W najwyższych partiach Tatr występują oblodzenia - należy zachować tam szczególną ostrożność. W Zakopanem jest teraz 18 stopni, nad Morskim Okiem 17, na Kasprowym Wierchu 10, a na Rysach 6. Silny wiatr wpływa negatywnie na temperaturę odczuwalną, która jest niższa o kilka stopni. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1017 hPa i w kolejnych dniach będzie się wahać. 

Szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont jest zamknięty do odwołania. Utrudnienia związane z remontem szlaków są w rejonie: drogi z Kuźnic na Myślenickie Turnie, w Dolinie Wyżniej Chochołowskiej, w Dolinie Olczyskiej, u wylotu Doliny Białego (umocnienie brzegu potoku przy moście) oraz z Palenicy Białczańskiej do szałasu na Rusinowej Polanie. W Dolinie Chochołowskiej i Lejowej Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne i w tych miejscach mogą również występować nieznaczne utrudnienia.

Wschód słońca: 6:16 Zachód słońca: 18:51

Wtorek, 17 września 2019 r.

Od jutra czeka nas sore ochłodzenie. Temperatura spadnie do 12 stopni w Zakopanem, 10 nad Morskim Okiem, 4 na Kasprowym Wierchu i 2 na Rysach. Prędkość wiatru wzrośnie do 65 km/h w dzień i 80 km/h nocą. Temperatura odczuwalna na graniach oscylować będzie w granicach -6 do -8 stopni. Nocą spadnie do -10. Niewykluczone są przelotne opady,  a czas nasłonecznienia wyniesie do 3 godzin. Ciśnienie atmosferyczne obniży się do 1013 hPa. Wieczorem na graniach może popruszyć śnieg.

Wschód słońca: 6:18 Zachód słońca: 18:49

Środa, 18 września 2019 r.

Zimno. W środę termometry pokażą zaledwie 9 kresek w Zakopanem, 5 nad Morskim Okiem, -1 na Kasprowym Wierchu i -6 na Rysach. Wiatr powieje z prędkością do 45 km/h, a temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie Polski wyniesie -16 stopni. Czas nasłonecznienia sięgnie 5 godzin, a ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1022 hPa. Biometr będzie niekorzystny. Szlaki z pewnością będą oblodzone i bardzo śliskie.

Wschód słońca: 6:20 Zachód słońca: 18:45

Czwartek, 19 września 2019 r.

W czwartek również czekają nas ujemne temperatury, choć nie będzie już tak wiać (na graniach maksymalnie 20 km/h). W Zakopanem będzie 8 stopni, nad Morskim Okiem 5, na Kasprowym Wierchu -2, a na Rysach -6. W najwyższych partiach gór przelotnie może popruszyć śnieg. Czas nasłonecznienia wyniesie do 3 godzin, a ciśnienie 1025 hPa. 

W Tatrach już jesiennie. Burze występują coraz rzadziej, za to coraz częściej szlaki są oblodzone. Dni są już znacznie krótsze od tych wakacyjnych, co należy uwzględnić przy planowaniu wędrówki.

Wschód słońca: 6:22 Zachód słońca: 18:43