Kamera Dolina Chochołowska

Po wielu zawirowaniach pogodowych przed nami w końcu ładny weekend w Tatrach. I choć warunki na szlakach nadal są trudne, to doświadczeni turyści przy zachowaniu zasad ostrożności, będą mogli w końcu cieszyć się ambitniejszymi wędrówkami.

Piątek, 17 marca 2023 r.

W piątek warunki na szlakach w Tatrach pozostają trudne. Od wysokości 1700 m obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego, poniżej mamy "jedynkę". Obecnie głównym problemem jest świeża warstwa śniegu, która osiadła na starej, bardzo twardej pokrywie, stanowiącej warstwę poślizgową. Warto też zwrócić uwagę na to, że obecnie mamy stosunkowo wysokie temperatury i dlatego w ciągu dnia zmieniają się właściwości śniegu. Rano jest on twardy i zmrożony, a popołudniu mokry i ciężki. Obecnie na Kasprowym leży 175 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej 95 cm, a na Polanie Chochołowskiej 15. Piątek rozpoczął się od bardzo ładnej pogody. Dziś przewiduje się aż 9 h nasłonecznienia. Nie ma też już wiatru, który dokuczał turystom przez ostatnie dni. Dziś maksymalne podmuchy wynoszą zaledwie 20 km/h. Jest ciepło - w Zakopanem 9 st., nad Morskim Okiem 3, na Kasprowym Wierchu -2, a na Rysach -3. Nie przewiduje się jakichkolwiek opadów. Słońce zajdzie o 17:47.

Sobota, 18 marca 2023 r.

W sobotę dalszy wzrost temperatury i jeszcze więcej słońca niż w piątek - do 10 h. Tego dnia również nie doświadczymy opadów, a temperatury będą prawdziwie wiosenne. W Zakopanem będzie 12 st., nad Morskim Okiem 7, na Kasprowym 2, a na Rysach -1. Prosimy zwrócić uwagę, że w takich warunkach w niższych partiach Tatr pokrywa śnieżna zacznie szybko znikać i zaczną się roztopy. Wiatr tego dnia do 25 km/h. Wschód słońca o 5:48, zachód o 17:49.

Niedziela, 19 marca 2023 r.

W niedzielę nadal bardzo słonecznie i jeszcze minimalnie wyższe temperatury. Wedle różnych prognoz czyste niebo utrzyma się od 6 do nawet 10 godzin. Termometry pokażą 13 st. w Zakopanem, 8 nad Morskim Okiem, 3 na Kasprowym i -1 na Rysach. Także w ten dzień nie będzie jakichkolwiek opadów, a wiatr nie przekroczy 20 km/h. Słońce wzejdzie o 5:46, a zajdzie o 17:50. Warunki będą zachęcały do górskich wędrówek, ale pamiętajmy, że w górach panuje jeszcze pełnia zimy. Aby móc cieszyć się bezpieczną wyprawa, konieczne jest posiadanie doświadczenia zimowego i pełnego sprzętu, z lawinowym ABC włącznie. Życzymy wszystkim udanego weekendu!