Widok na Czerwone Wierchy

Miniony weekend zgodzie z zapowiedziami spełnił oczekiwania turystów i pozwolił na solidnie, górskie wycieczki. Piątek i sobota nie były do końca jasne, wiele prognoz podawało różne wersje, jednak na szczęście spełniły się te bardziej optymistyczne i każdy kto wyszedł powyżej 1750 m n.p.m. miał okazję podziwiać przepiękne widoki. Niedziela była najlepszym dniem weekendu. Cieszymy się, że nasza prognoza sprawdziła się i mogła posłużyć Wam rzetelnie w planowaniu górskich wycieczek. Zatem jak będą wyglądały najbliższe dni?

Poniedziałek, 17 grudnia 2018

Dzisiejszy dzień dla turystów przebywających pod Tatrami, jak i dla mieszkańców będzie naprawdę przyjemny. Czas nasłonecznienia wyniesie około dwie godziny, pomimo dość sporej ilości chmur mamy pełną widoczność – są one bowiem powyżej wierzchołków. Z samego rana osoby przebywające pod jak i w Tatrach mogły odczuwać silny mróz, jednak idzie delikatne ocieplenie, które utrzymać się ma do końca tygodnia, tzn. temperatury będą cały czas ujemne, ale nie tak niskie jak w poprzednich dniach. Aktualnie w Zakopanem mamy -8 kresek, jednak od południa ma być już -4. W Tatrach także jest niska, ale dość przyjemna temperatura. Termometry na Kasprowym Wierchy, nad Morskim Okiem, czy w Pięciu Stawach wskazują niemal identyczną temperaturę, około -9 kresek. Dzisiaj obowiązuje także pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Osoby wybierające się na szlaki będą mogły także cieszyć się praktycznie bezwietrzną pogodą – wiatr ma wiać w porywach do 10/15 km/h.

Wtorek, 18 grudnia 2018

Wtorek będzie bardzo ładnym dniem, który idealny będzie zarówno na narty jak i górskie wycieczki. Czas nasłonecznienia ma wynieść około pięć godzin, będzie także praktycznie bezwietrznie. Rano ma wiać do 15 km/h, a od południa zaledwie 5 km/h. Temperatury będą już nieco wyższe, jednak wciąż sprzyjające zimie. Zakopane obudzi się z 6 kreskami poniżej zera, a od południa będzie mieli już dwie kreski na minusie. Na Kasprowym Wierchy ma być -6, w Pięciu Stawach -5, a nad Morskim Okiem -2. Nie spadnie śnieg, zatem na pewno dalej utrzyma się pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Przypominamy, że w góry należy zabrać niezbędny sprzęt zimowy!

Środa, 19 grudnia 2018

To będzie zdecydowanie najładniejszy dzień w najbliższych dniach, a być może i w całym tygodniu. Czas nasłonecznienia ma wynieść aż siedem godzin, co oznacza, że będzie świecić od świtu do zmierzchu. To bardzo rzadko spotykany czas nasłonecznienia zimą, biorąc pod uwagę, ze aktualnie mamy najkrótsze dni w roku. Osoby przebywające wtedy pod i w Tatrach będą mogły mówić o dużym szczęściu. Dodatkowo będzie praktycznie bezwietrznie – od 10 do 15 km/h. Środa ma być także najcieplejszym dniem tygodnia. Nad Morskim Okiem będziemy mieli jeden stopień powyżej zera, w Pięciu Stawach -2 kreski i na Kasprowym Wierchy -4. W samym Zakopanem można spodziewać się dwóch stopni na plusie. Na szczęście tak duże ocieplenie wystąpi tylko tego dnia. Stopień zagrożenia lawinowego nie powinien się zmienić, jednak to zbyt długi termin, aby o tym mówić – dlatego przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić komunikat lawinowy.

Czwartek, 20 grudnia 2018

Osoby wybierające się w góry powinny uważać na oblodzenia! Poprzedniego dnia można spodziewać się w wielu miejscach dodatnich temperatur, a operujące słońce także zrobi swoje. W nocy jednak przyjdzie znaczne ochłodzenie, co będzie skutkowało efektem szklanych gór. Raki i raczki to OBOWIĄZEK! Czwartek przyniesie nam powolne załamanie pogody, które aktualnie prognozowane jest dla weekendu. Z samego rana będzie ładnie, jednak od południa pogoda zacznie się psuć, zrobi się pochmurno i zacznie padać śnieg (ma przybyć kilka centymetrów). Czas nasłonecznienia przewidywany jest na dwie godziny, jednak głównie z samego rana. Temperatury będą dość podobne do tych z poprzedniego dnia. W Zakopanem mają być dwie kreski na plusie, na Kasprowym -4, w Pięciu Stawach -3, a nad Morskim Okiem także -3. Osoby, które chcą wejść gdzieś wyżej powinny wyjść wcześnie rano, trzeba brać jednak pod uwagę, że zmiana pogody może przyjść zawsze nico wcześniej, dlatego należy reagować na aktualne zmiany pogodowe w terenie. Będzie także nieco bardziej wietrznie, do 30 km/h.

Najbliższe dni zapowiadają się bardzo ładnie, będzie to dobry czas na chodzenie po górach czy jazdą na nartach. Warunki narciarskie w Tatrach są przeciętne, TPN w swoim komunikacie turystycznym informuje, że trasy wciąż są zamknięte ze względu na zbyt małą pokrywę śniegu. Na ten moment weekend zapowiada się śnieżnie, brzydki i bardzo wietrznie. Jednak jest jeszcze tak dużo czasu, że wszystko może ulec zmianie.