warunki weekendowe w Tatrach

W tym tygodniu pogoda nas nie rozpieszczała - piękne, słoneczne dni i wysokie temperatury odeszły w zapomnienie. Za nami pochmurny i deszczowy tydzień, jednak w weekend warunki nieco się poprawią.

Piątek, 18 maja 2018 r.
Zmienne warunki w Tatrach sprawiają, że wędrówki nie są łatwe. Szlaki w części reglowej są mokre, śliskie i błotniste, nadal podniesiony jest stan wód w potokach. W Tatrach Zachodnich można jeszcze trafić na płaty starego śniegu, w Tatrach Wysokich wciąż panuje zima. Większość łańcuchów znajduje się pod śniegiem i niezbędny jest sprzęt zimowy. Dodatkowymi utrudnieniami są mgła i niski pułap chmur, które mogą znacznie utrudnić orientację w terenie. Przypominamy, że przed Żlebem Blatona uszkodzona jest kotwa.

Piątek będzie pochmurny, mogą pojawić się słabe opady deszczu, a na Kasprowym Wierchu i Rysach śniegu. W Zakopanem temperatura wyniesie 13 st. C, nad Morskim Okiem 10, na Kasprowym Wierchu 4 a na Rysach 1 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, powieje z prędkością do 30 km/h na najwyższym szczycie Polski. Ciśnienie wynosi dziś 1014 hPa. Dzień rozpoczął się o 4:53, noc nadejdzie o 20:20.
 

Sobota, 19 maja 2018 r.
W sobotę słońce nareszcie wyjrzy spoza chmur, czas nasłonecznienia wyniesie do 6 godzin. Znów spodziewane są przelotne opady deszczu, jednak nieco mniejsze niż w piątek. W Zakopanem termometry pokażą 14 st. C, nad Morskim Okiem 12. Na Kasprowym Wierchu słońce raczej nie wyjdzie zza chmur, temperatura wyniesie 6 st. C. Może tam przelotnie popadać deszcz. Na Rysach sobota zapowiada się natomiast słonecznie, ale temperatura wyniesie maksymalnie 2 st. C. Barometry pokażą w sobotę 1018 hPa, wiatr osłabnie. Słońce wstanie o 4:52, zajdzie o 20:22.

 

Niedziela, 20 maja 2018 r.
Niedziela będzie pierwszym od dłuższego czasu dniem bez deszczu, jednak niebo pozostanie zachmurzone. Rozpogodzenia spodziewane są nad Morskim Okiem, a czas nasłonecznienia wyniesie do 6 h. Temperatura nieznacznie wzrośnie i wyniesie w Zakopanem 16 st. C, nad Morskim Okiem 13, na Kasprowym 6 - tu zachmurzenie będzie spore. Na Rysach słonecznie do południa, później mogą pojawić się chmury. Tam temperatura nadal niska: tylko 1 st. C. Ciśnienie wzrośnie do 1022 hPa. Wschód słońca nastąpi o 4:50, zachód o 20:23.

Sobota będzie jak na razie ostatnim dniem opadów, jednak szlaki pozostaną mokre i śliskie, szczególnie w zacienionych miejscach. Wędrówki należy planować rozważnie i być przygotowanym na możliwe zmiany pogody. Życzymy udanego weekendu!