Kamerka Morskie Oko

Tegoroczna zima jest wyjątkowa. Ilości śniegu w Tatrach są naprawdę duże, co powoduje wysokie zagrożenie lawinowe, a to znacząco utrudnia turystom realizacje górskich planów.

Piątek, 18 stycznia 2019 r.

Mimo pełni sezonu na szlakach mało ludzi. Wczoraj po raz kolejny zamknięta była droga do Morskiego Oka. Aktualnie można już nią spacerować, ale fasiągi czekają na odśnieżenie trasy. W ten weekend w Zakopanem pojawią się tłumy kibiców w związku z Pucharem Świata w skokach narciarskich. Na najbliższe dni prognozy są optymistyczne - opady będą symboliczne, wiatr zelżeje, a temperatura ustabilizuje się w zimowej, tatrzańskiej normie. Piątek pochmurny i dosyć ciepły, jak na tę porę roku. Termometry w Zakopanem wskazują 1 st. C, nad Morskim Okiem -3, na Kasprowym -9, a na Rysach -16. Wiatr w porywach nie powinien przekroczyć 30 km/h. W wyższych partiach może poprószyć - spadnie do 5 cm świeżego śniegu. Ciśnienie atmosferyczne wynosi dziś 1014 hPa. Dzień rozpoczął się o 7:27, a zakończy zachodem słońca o 16:13.

Sobota, 19 stycznia 2019 r.

W sobotę w Zakopanem znaczne ochłodzenie. Co ciekawe, im wyżej, tym spadek temperatury w stosunku do piątku będzie mniejszy, a na Rysach będzie nawet cieplej niż dziś.  I tak w Zakopanem odnotujemy -5 st. C, podobnie jak nad Morskim Okiem. Na Kasprowym odczyty wskażą -10, a na najwyższym szczycie w Polsce -13. Ciśnienie wzrośnie i wyniesie 1022 hPa. Opadów praktycznie nie będzie, a wiatr nie powinien przekroczyć 25 km/h. Na ok. 5 godzin na niebie pojawi się słońce. Wschód o godz. 7:27, zachód o 16:14.

Niedziela, 20 stycznia 2019 r.

Ostatni dzień weekendu będzie podobny do soboty, z tą różnicą, że będzie nieco bardziej pochmurnie (słońce przez 2 h). W stolicy Tatr odnotujemy temperaturę -4 st. C, nad Morskim Okiem -5, na Kasprowym -8, a na Rysach -14. Wiatr powieje z maksymalną prędkością 15 km/h, a barometry wskażą 1018 hPa. Słońce wzejdzie o 7:26, a zajdzie o 16:16. Możliwe bardzo symboliczne opady śniegu. Pogoda będzie zatem stabilna, a to dobrze wróży także warunkom w górach i zwiastuje poprawę sytuacji lawinowej. Przed decyzją o wyjściu w góry miejmy jednak na uwadze, że warunki na szlakach nadal są trudne i wymagają dużej wiedzy oraz doświadczenia zimowego. Kibicom skoków narciarskich zwracamy uwagę na zimne noce w Zakopanem - temperatura spadnie nawet do -14 st. C. Pamiętajcie, aby dobrze się rozgrzać! Życzymy wszystkim udanego weekendu!