warunki w Tatrach

W ostatnim czasie pogoda nas nie rozpieszcza. W ciągu tygodnia możemy się spodziewać wzrostu temperatury, ale pojawią się też przelotne deszcze.

Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.

Warunki do wędrówki nie są korzystne: szlaki są mokre i śliskie, na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie grząsko jest w dolinach Lejowej i Starorobociańskiej. Na kilku szlakach w Tatrach Wysokich (Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Orla Perć ze szlakami dojściowymi) nadal zalega śnieg, dlatego na wędrówkę w te rejony należy zabrać ze sobą sprzęt zimowy. Przypominamy, że do odwołania nieczynne są: szlak Świnica – Zawrat oraz Jaskinia Mroźna. 

Dziś będzie pochmurno, pojawią się przelotne opady deszczu. W Zakopanem 17 st. C, nad Morskim Okiem 14 st.: tam mogą pojawić się ulewy i burze. Na Kasprowym Wierchu termometry pokażą 8 st. C, po południu może popadać. Na Rysach cały dzień oraz noc deszczowe, temperatura 7 st. C, wiatr do 35 km/h. Ciśnienie wyniesie 1018 hPa. Słońce wzeszło o 4:34, a zajdzie o 20:48.

 

Wtorek, 19 czerwca 2018 r.

We wtorek temperatura wzrośnie, nadal będzie jednak pochmurno. Deszcz może się pojawić w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem spodziewana jest lekka mżawka. Na Rysach w ciągu dnia bez opadów, deszcze pojawią się natomiast nocą. Wiatr prawie całkowicie ucichnie. Temperatura w Zakopanem wyniesie 21 st., nad Morskim Okiem 18, na Kasprowym Wierchu 12, a na Rysach 9; barometry wskażą 1020 hPa. Wschód słońca nastąpi o 4:34, zachód o 20:49.

 

Środa, 20 czerwca 2018 r.

Środa będzie nieco pogodniejsza w Zakopanem i dolinach: zachmurzenie umiarkowane, czas nasłonecznienia do 8 godzin. Nad Morskim Okiem pojawią się rozpogodzenia. Temperatura w Zakopanem wyniesie 23 st. C, nad Morskim Okiem 20 st. C. Na Kasprowym Wierchu większe zachmurzenie i 13 st. C, natomiast na Rysach 10 st. C i możliwe burze po południu oraz w nocy. Ciśnienie atmosferyczne nieznacznie wzrośnie do 1023 hPa. Słońce wzejdzie znów o 4:34 i zajdzie o 20:49.

 

Czwartek, 21 czerwca 2018 r.

W czwartek słońce wyjrzy spoza chmur, mogą się jednak pojawić także przelotne opady. Nad Morskim Okiem i na Rysach spodziewane są ponadto burze. Temperatura znacząco się nie zmieni, osiągając w Zakopanem 24 st., nad Morskim Okiem 20, na Kasprowym 14, a na Rysach 11 st. C. Ciśnienie spadnie do 1015 hPa, a wiatr powieje nieco mocniej niż we wtorek i środę: do 30 km/h na Rysach. Przewidywany czas nasłonecznienia to 8 godzin. Godziny wschodu i zachodu słońca pozostaną bez zmian: dzień znów potrwa od 4:34 do 20:49. Tydzień zapowiada się dosyć mokro, zatem warunki na szlakach nie ulegną znaczącej poprawie. Wciąż istnieje ryzyko wystąpienia burz, zatem należy rozsądnie planować wyprawy. Życzymy udanego tygodnia!