warunki w Tatrach

Długi weekend za nami, a pogoda nadal dopisuje. Dziś nad Tatrami świeci piękne słońca, na niebie próżno szukać chmur. Czy kolejne dni przyniosą równie dobre warunki do działalności górskiej?

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r.

Piękna pogoda na Podhalu od samego rana. Świeci słońce, a niebo jest bezchmurne. Na szlaki wyszło bardzo dużo turystów, szczególnie tłoczno jest w kopule szczytowej Giewontu, na Rysach i w rejonie Orlej Perci. Wydłuża to czas trwania wycieczki. Dzisiaj na szczęście cał dzień będzie bezburzowy, a czas nasłonecznienia wyniesie aż 12 godzin. Dużo wody, krem z filtrem i nakrycie głowy są niezbędne. Temperatura w Zakopanem wynosi 28 stopni, nad Morskim Okiem 24, na Kasprowym Wierchu 16, a na Rysach 12. Ciśnienie atmosferyczne wynosi 1017 hPa i w kolejnych dniach będzie rosło. Wiatr słaby, na graniach osiągnie maksymalną prędkość do 20 km/h. 

Wschód słońca: 5:35 Zachód słońca: 19:49

Wtorek, 20 sierpnia 2019 r.

Dobra passa pogodowa zakończy się we wtorek. Będzie deszczowo, burzowo, temperatura spadnie średnio o 5 kresek. Prędkość wiatru wzrośnie do 25 km/h na graniach. Czas nasłonecznienia wyniesie zaledwie 3 godziny. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1021 hPa. Przypominamy, że szczególnie niebezpiecznie podczas burzy jest w rejonie cieków wodnych i sztucznych ułatwień. Prosimy o rozważne planowanie trasy.

Wschód słońca: 5:37 Zachód słońca: 19:46

Środa, 21 sierpnia 2019 r.

W środę pogoda będzie trochę lepsza od tej wtorkowej. Rano nad Tatrami zaświeci słońce, później nadciągną chmury, z których będzie padać deszcz. Czas nasłonecznienia - podobnie jak we wtorek - wyniesie ok. 3 godziny. W Zakopanem i nad Morskim Okiem będzie 19 stopni, 13 na Kasprowym Wierchu i 10 na Rysach. Ze względu na silne opady deszczu, kamienie będą śliskie, na szlakach może zalegać sporo błota i kałóż. 

Wschód słońca: 5:39 Zachód słońca: 19:45

Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.

Czwartek będzie kolejnym burzowym dniem. Warunki do działalności górskiej nie będą korzystne. Temperatura w Zakopanem wyniesie 20 stopni, nad Morskim Okiem będzie 19 kresek, na Kasprowym Wierchu 11, a na Rysach 8. Czas nasłonecznienia sięgnie od 3 do 5 godzin w zależności od rejonu Tatr. Będzie praktycznie bezwietrznie - na graniach lekkie podmuchy do 5 km/h. 

W następnych dniach taka pogoda się utrzyma. Deszcz, przelotne burze i mało słońca - tak zapowiada się kolejny tydzień i najbliższy weekend. Prosimy o uważne sprawdzanie prognoz przed wyjściem na szlak i dobieranie tras do aktualnych warunków pogodowych.

Wschód słońca: 5:39 Zachód słońca: 19:43