warunki w Tatrach

W najbliższym czasie pochmurne, deszczowe i chłodne dni odejdą w niepamięć. Nareszcie czeka nas poprawa pogody.

Poniedziałek, 2 lipca 2018 r.

Dziś warunki do wędrówki są niekorzystne po ostatnich opadach deszczu. Szlaki pozostają mokre i śliskie, na odcinkach leśnych błotniste. Stan wód w potokach jest podniesiony, a w Dolinie Lejowej potok na znacznym odcinku płynie po szlaku. W Tatrach Wysokich zalegają jeszcze płaty starego, twardego śniegu, więc podczas wędrówki w te rejony konieczne jest korzystanie ze sprzętu zimowego. Przypominamy, że do odwołania nieczynne są szlak Świnica – Zawrat oraz Jaskinia Mroźna. 

W poniedziałek będzie jeczcze chłodno: w Zakopanem 14 st. C, nad Morskim Okiem 12, na Kasprowym Wierchu 4, na Rysach 1. W większości miejsc pojawią się jednak rozpogodzenia, jedynie w rejonie Kasprowego Wierchu spore zachmurzenie. Ciśnienie wyniesie 1016 hPa. Słońce wzeszło o 4:39, a zajdzie o 20:48.

 

Wtorek, 3 lipca 2018 r.

We wtorek temperatura nieco wzrośnie, będzie również więcej słońca – spodziewany czas nasłonecznienia wynosi 8 godzin. Temperatura w stolicy Tatr wyniesie 17 st., nad Morskim Okiem 14, na Kasprowym Wierchu 7, a na Rysach 4; barometry wskażą 1017 hPa. Na Kasprowym Wierchu znów pochmurno, tam czas nasłonecznienia nie przekroczy 5 godzin. Wschód słońca nastąpi o 4:39, zachód o 20:48.

 

Środa, 4 lipca 2018 r.

W środę czas nasłonecznienia będzie jeszzce większy i wyniesie nawet do 11 godzin, a temperatura znów się podniesie. Termometry pokażą w Zakopanem 20 st. C, a nad Morskim Okiem 17 st. C. Na Kasprowym Wierchu umiarkowane zachmurzenie i 7 st. C, natomiast na Rysach słonecznie i 6 st. C. Ciśnienie atmosferyczne utrzyma się na podobnym co w poprzednich dniach poziomie i wyniesie 1016 hPa. Słońce wzejdzie znów o 4:40, zajdzie o 20:48.

 

Czwartek, 5 lipca 2018 r.

W czwartek nadal będzie ciepło i słonecznie. Temperatura w Zakopanem wyniesie 22 st., nad Morskim Okiem 19, na Kasprowym 12 – tam znów pochmurno. Na Rysach będzie 8 st. C, jednak po południu i w nocy spodziewane są burze. Wiatr przez cały tydzień będzie słaby, na najwyższym szczycie Polski jego prędkość będzie się wahać od 5 do 25 km/h. Ciśnienie w czwartek nieznacznie spadnie do 1013 hPa. Dzień potrwa od 4:41 do 20:47. Warunki w Tatrach powinny pomału się poprawiać, jednak należy pamiętać, że na razie nadal może być ślisko po ostatnich opadach deszczu. Życzymy udanego tygodnia!