warunki w Tatrach

Jest grudzień, jest i śnieg! W ostatnich dniach sporo nasypało. W Tatrzańskim Parku Narodowym również sporo zmian: można wędrować nocą, otwarto szlak do Doliny Pięciu Stawów. Jakie warunki szykują się na kolejne dni?

Poniedziałek, 2 grudnia 2019 r.

Na szlakach zalega świeży śnieg, a w wyższych partiach gór są one nieprzetarte. Od wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Powoli zamarzają tatrzańskie stawy. Lód jest jeszcze bardzo kruchy i łamie się nawet pod niewielkim ciężarem. Wejście na zamarzający staw stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. W Zakopanem są teraz - 2 stopnie, w Dolinie Pięciu Stawów - 6, a na Rysach - 12. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie w Polsce wynosi - 25 stopni. Prędkość wiatru na graniach dochodzi do 45 km/h, zachmurzenie jest spore. Po południu może pokazać się słońce.

Od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko. Otwarty jest z kolei szlak od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów. 

Wyjście w wyższe partie gór wymaga doświadczenia i umiejętności poruszania się w zaśnieżonym terenie oraz oceny zagrożenia lawinowego. Sprzęt zimowy jest niezbędny.

Wschód słońca: 7:13 Zachód słońca: 15:42

Wtorek, 3 grudnia 2019 r.

We wtorek będzie jeszcze zimniej. Temperatury spadną do - 3 stopni w Zakopanem, - 5 nad Morskim Okiem, - 11 na Kasprowym Wierchu i - 14 na Rysach. Prędkość wiatru na graniach do 30 km/h. Rano może poprószyć śnieg, czas nasłonecznienia wyniesie do 4 godzin. Ciśnienie atmosferyczne: 1028 hPa, a w kolejnych dniach utrzyma się na podobnym poziomie.

Wschód słońca: 7:13 Zachód słońca: 15:42

Środa, 4 grudnia 2019 r.

Środa zapowiada się naprawdę ładna. Będzie dużo słońca, a niebo - praktycznie bezchmurne. Wiatr w podmuchach osiagnie prędkość do 10 km/h. Ociepli się, termometry w Zakopanem pokażą 2 stopnie, 1 nad Morskim Okiem, - 4 na Kasprowym Wierchu i - 5 na Rysach. Czas nasłonecznienia wyniesie aż 6 godzin! Nie powinno padać.

Wschód słońca: 7:16 Zachód słońca: 15:42

Czwartek, 5 grudnia 2019 r.

Kolejny piękny, zimowy, tatrzański dzień. Niebo będzie bezchmurne, a czas nasłonecznienia wyniesie 7 godzin. Z tego wynika, że słońce będzie świeciło przez cały dzień! Prędkość wiatru wzrośnie do 20 km/h. W Zakopanem będzie 6 stopni, 4 nad Morskim Okiem, - 1 na Kasprowym Wierchu i 2 na Rysach. Nie należy zapominać, że w Tatrach cały czas zalegać będzie śnieg, a zboczami mogą schodzić lawiny. Na wycieczkach niezbędny będzie sprzęt zimowy i umiejętność posługiwania się nim.

Weekend zapowiada się słoneczny i ciepły!

Wschód słońca: 7:18 Zachód słońca: 15:41