warunki w Tatrach

Minione dni były trudne jeśli chodzi o warunki do działalności górskiej. Wiał bardzo silny wiatr, który w połączeniu z opadami śniegu niekorzystnie wpłynął na stabilność pokrywy śnieżnej. A jaka pogoda zapowiada się na najbliższe dni?

Poniedziałek, 2 marca 2020 r.

Warunki do wędrówek są niekorzystne. Niski pułap chmur utrudnia orientację w terenie, po południu trochę się przejaśni. Przez cały dzień opady deszczu ze śniegiem, a od wysokości ok. 1100 m n.p.m. śniegu. Obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego, pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu ma grubość 181 centymetrów. W formacjach wklęsłych wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Śnieg jest mokry i przepadający. W Zakopanem mamy 6 stopni, nad Morskim Okiem 1, na Kasprowym Wierchu - 3, a na Rysach - 6. Wiatr wieje dziś z prędkością do 65 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne. 

Wschód słońca: 6:18 Zachód słońca: 17:24

Wtorek, 3 marca 2020 r.

We wtorek będzie cieplej, choć ze względu na bardzo silny wiatr, nie będzie to odczuwalne. Termometry w Zakopanem pokażą 9 stopni, nad Morskim Okiem 5, na Kasprowym Wierchu 0, a na Rysach - 4. W ciągu dnia przelotne opady deszczu, w pariach szczytowych śnieg (5 centymetrów w ciągu doby). Prędkość wiatru przekroczy 70 km/h, w porywach 100 km/h (zawieje i zamiecie śnieżne!). Czas nasłonecznienia wyniesie maksymalnie godzinę.

Wschód słońca: 6:16 Zachód słońca: 17:25

Środa, 4 marca 2020 r.

Nieco ładniej ma być w środę. Wiatr ustanie, choć wciaż zachmurzenie będzie bardzo duże. Rano może delikatnie prószyć śnieg. Przypominamy, że poprawa pogody nie jest równoznaczna z poprawą warunków! Ochłodzi się: w Zakopanem będą 2 stopnie, nad Morskim Okiem - 1, na Kasprowym Wierchu - 5, a na Rysach - 8. 

Wschód słońca: 6:13 Zachód słońca: 17:28

Czwartek, 5 marca 2020 r.

Okno pogodowe prognozowane jest na czwartek. Wyjdzie słońce, nie będzie wiać, nie będzie sypać. Wyjście w góry wymagać będzie bardzo dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. W Zakopanem będzie 1 stopień, nad Morskim Okiem - 1, na Kasprowym Wierchu - 7, a na Rysach - 10. W weekend powróci silniejszy wiatr, połączony z opadami śniegu.

Wschód słońca: 6:11 Zachód słońca: 17:29