warunki w Tatrach

Mamy 20 grudnia, a w Tatrach wieje halny. Termometry w Zakopanem pokazują 12 stopni, na Rysach również na plusie. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Większość śniegu wywiał wiatr, zalega on tylko w najwyższych partiach gór. Czy można jeszcze liczyć na białe święta? 

Piątek, 20 grudnia 2019 r. 

Nad Tatrami wisi wał fenowy. Wieje halny, na graniach wiatr w porywach wieje z prędkością do 100 km/h. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego - bardzo mała ilość śniegu, wystające kamienie, trawa. Uwagę należy zwrócić na śnieg odłożony przez wiatr w formacjach wklęsłych (depresje, żleby, miejsca w pobliżu grani oraz u podnóża ścian). Miejsca te traktować jako szczególnie niebezpieczne - czytamy w komunikacie lawinowym. Z uwagi na silny wiatr, warunki do wszelkiej działalności górskiej są dziś niekorzystne. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 5 godzin. W Zakopanem jest 12 stopni, nad Morskim Okiem 7, na Kasprowym Wierchu 2, a na Rysach 0. 

Wschód słońca: 7:30 Zachód słońca: 15:42

Sobota, 21 grudnia 2019 r.

Jutro trochę się ochłodzi. Będzie padał deszcz, a w najwyższych partiach gór - śnieg. W Zakopanem będzie 8 stopni, nad Morskim Okiem 4, na Kasprowym Wierchu 0, a na Rysach - 2. Cały dzień zapowiada się pochmurnie, na słońce raczej nie ma co liczyć. Prędkość wiatru spadnie do ok. 55 km/h. Ciśnienie atmosferyczne obniży się z 1007 hPa do 997 hPa. 

Wschód słońca: 7:31 Zachód słońca: 15:42

Niedziela, 22 grudnia 2019 r.

W niedzielę temperatury znów pójdą w dół, średnio o 2 stopnie w stosunku do dnia poprzedniego. Pojawi się słońce, okresami może prószyć śnieg. Czas nasłonecznienia wyniesie do 2 godzin, a ciśnienie atmosferyczne spadnie do 990 hPa. Wiatr się uspokoi, na graniach osiągając prędkość do 20 km/h.

Kolejne dni mają przynieść opady śniegu, a temperatura sukcesywnie będzie iść w dół. W nocy z poniedziłku na wtorek może spaść nawet 20 centymetrów śniegu. Wciąż jest szansa na białe święta. 

Wschód słońca: 7:31 Zachód słońca: 15:44