warunki weekendowe w Tatrach

Większość tygodnia była ciepła i pogodna, pojawiły się także wiosenne deszcze. Śnieg topnieje w oczach. W weekend czeka nas prawdziwie wiosenna pogoda!

Piątek, 20 kwietnia 2018 r.

Warunki w Tatrach, jak to wiosną, są zmienne. Szlaki w części reglowej miejscami są mokre i śliskie, na zacienionych odcinkach oraz podejściach może występować oblodzenie. Powyżej górnej granicy lasu na szlakach wciąż leży śnieg, który rano jest zmrożony i twardy, a po południu mokry i przepadający. Kończy się sezon narciarski - od 23 kwietnia zostaną zamknięte wszystkie szlaki narciarskie w Tatrach Zachodnich, a na trasie z Polany Chochołowskiej na Grzesia i Rakoń oraz z Kuźnic na Halę Gąsienicową nie ma już śniegu.

Piątek będzie słoneczny i ciepły. W Zakopanem termometry pokażą 18 st. C, nad Morskim Okiem 15, na Kasprowym Wierchu 7 st., na Rysach od 2 st. rano do 6 st. C wieczorem. Ciśnienie wynosi 1027 hPa. Słońce wzeszło o 5:39, zajdzie o 19:40. Całkowity czas nasłonecznienia wyniesie aż 12 godzin.


Sobota, 21 kwietnia 2018 r.

Sobota będzie jeszcze cieplejsza i równie pogodna, a czas nasłonecznienia znów wyniesie 12 godzin. W Zakopanem odnotujemy temperaturę 22 st. C, nad Morskim Okiem 19, na Kasprowym Wierchu 10 a na Rysach 6 st. C. Wszędzie będzie słonecznie i pogodnie, powieje lekki wiatr, który na Rysach osiągnie prędkość 30 km/h. W Zakopanem i dolinach będzie to jednak zaledwie około 10 km/h. Ciśnienie spadnie do 1019 hPa. Wschód słońca nastąpi o 5:37, zachód o 19:41. 

 

Niedziela, 22 kwietnia 2018 r.

W niedzielę pogoda także dopisze. Temperatura nieznacznie niższa niż w sobotę, wciąż jednak będzie ciepło i słonecznie. W Zakopanem termometry pokażą 18 st. C, nad Morskim Okiem 16. Na Kasprowym Wierchu temperatura wyniesie 8 st. C, na Rysach 4. Ciśnienie spadnie jeszcze odrobinę do 1016 hPa. Słońce wzejdzie o 5:35, zajdzie o 19:43. Prognozy na weekend są bardzo obiecujące, jednak przy planowaniu wędrówek w wysokie rejony należy pamiętać, że tam nadal panują zimowe warunki. Lepiej przygotować się na najgorsze, niż dać sie zaskoczyć, gdyż nieostrożność może mieć nieprzyjemne skutki. Życzymy udanego wypoczynku i korzystania z dobrej pogody!