warunki w Tatrach

W kalendarzu nadal lato, 3 dni temu w Tatrach było jesiennie, dziś - biało. Temperatura mocno poszła w dół, a na szlakach zalega świeży śnieg. A co czeka nas w kolejnych dniach?

Piątek, 20 września 2019 r.

Warunki do działalności górskiej są dziś niekorzystne. Szlaki są śliskie, od wysokości ok. 1800 m n.p.m. - oblodzone. W Zakopanem jest teraz 8 stopni, nad Morskim Okiem 6, na Kasprowym Wierchu 0, a na Rysach - 6. Wiejący z prędkością do 35 km/h wiatr obniża na graniach temperaturę odczuwalną średnio o 8 stopni. Czas nasłonecznienia wyniesie dziś od 3 do 6 godzin, a ciśnienie atmosferyczne utrzymuje się na poziomie 1028 hPa.

Zamknięty jest szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont oraz szlaki prowadzące na Nosal. Utrudnienia związane z remontem szlaków napotkamy w rejonie: drogi z Kuźnic na Myślenickie Turnie, u wylotu Doliny Białego (umocnienie brzegu potoku przy moście) z Palenicy Białczańskiej do szałasu na Rusinowej Polanie, przy szlaku zejściowym w Dolinie Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza, oraz w rejonie Nosala. W Dolinie Chochołowskiej i Lejowej Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne i w tych miejscach mogą również występować nieznaczne utrudnienia.

Wschód słońca: 6:22 Zachód słońca: 18:43

Sobota, 21 września 2019 r.

Jutro czekają nas rozpogodzenia, będzie słonecznie i przede wszystkim cieplej. Wiatr osłabnie, na graniach osiagając prędkość w podmuchach do 15 km/h. Niebo przez cały dzień ma być bezchmurne, a czas nasłonecznienia wyniesie aż 9 godzin. W Zakopanem będzie 14 stopni, nad Morskim Okiem 11, na Kasprowym Wierchu 6, a na Rysach 4. Apelujemy o rozważny wybór tras, szlaki z pewnością będą śliskie.

Wschód słońca: 6:22 Zachód słońca: 18:39

Niedziala, 22 września 2019 r.

Niedziela również zapowiada się słoneczna. Termometry wskażą 3 - 4 stopnie więcej niż w sobotę. Będzie praktycznie bezwietrznie. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1019 hPa. Czas nasłonecznienia wyniesie aż 11 godzin. W niedzielę przypada ostatni dzień kursowania kolejki na Kasprowy Wierch przed mającym trawać 8 tygodni remontem. Końcówka tego tygodnia, będzie zapowiedzią następnych słonecznych, cieplejszych dni. 

Wschód słońca: 6:24 Zachód słońca: 18:37